Wydarzenia 7 paź 2017 | Redaktor
Dzieci niepełnosprawne świętują. 56-lecie Towarzystwa Walki z Kalectwem

56-lecie bydgoskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem/fot. maczu

Około 120 osób – w tym głównie niepełnosprawne dzieci wraz z opiekunami - wzięło udział w uroczystości, która odbyła się w sobotę w restauracji przy ul. Staszica 1 z okazji 56-lecia bydgoskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem.

Towarzystwo ma pod swoją opieką około 60 niepełnosprawnych dzieci z Bydgoszczy i okolic. - To są bardzo różne dysfunkcje - narządu ruchu, wzroku, słuchu, choroby somatyczne, psychiczne, niedorozwój umysłowy i wiele innych – opowiada Marlena Górna z zarządu towarzystwa.

Jak dodaje, celem stowarzyszenia jest nie tylko pomoc osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom, ale przede wszystkim przełamanie barier społecznych.

- Pomagamy rozwiązywać problemy rodzinom wychowującym dzieci niepełnosprawne, zwłaszcza z wielorakim upośledzeniem. Ponadto organizujemy różne zajęcia i imprezy terapeutyczne – m.in.: rodzinne imprezy terapeutyczne - powitanie wiosny, dzień dziecka, gwiazdkę i wiele innych, różne rodzaje terapii poprzez kulturę i sztukę, wykorzystujące ekspresję wokalno-muzyczną dzieci, taniec, gesty, śpiew, recytacje itp. - dodaje Marlena Górna.

Prezesem, a zarazem członkiem zarządu powstałego w roku 1961 bydgoskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem  jest dr Sylwester Nowak. Z jego inicjatywy organizowane są ogólnomiejskie festiwale ekspresji dzieci niepełnosprawnych, obozy rehabilitacyjne z udziałem rodziców i rodzeństwa oraz liczne wycieczki krajoznawcze.

Towarzystwo ma swoją siedzibę przy ul. 20. stycznia 9/1.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor