Wydarzenia 15 lip 2020 | Redaktor
GIS ostrzega: Uważaj na barszcz Sosnowskiego!

zdjęcie: Tomasz Lewicki/flickr

W ramach akcji „Bezpieczne wakacje” GIS ostrzega przed występowaniem groźnej dla człowieka rośliny – barszczu Sosnowskiego. Jest ona inwazyjna i trująca, a występuje na terenie całej Polski.

Barszcz Sosnowskiego można spotkać podczas letnich spacerów na łąkach czy w parkach i lasach. Może także rosnąć na polach uprawnych, przy drogach, wzdłuż brzegów rzek, jezior i potoków, a nawet w ogrodach. Niektóre konkretne miejsca jego występowania można sprawdzić w internecie na stronie www.mapa.barszcz.edu.pl. Można tam również samemu zgłosić nowe miejsce jego występowania.

Jak go rozpoznać? Posiada baldaszkowate kwiatostany białego koloru oraz wielkie liście. Osiąga wysokość do 4 m, a łodyga może mieć do 10 cm średnicy. Na liściach oraz łodygach znajdują się włoski produkujące toksyczną substancję. Kontakt z nią powoduje powstawanie oparzeń II i III stopnia oraz pęcherzy z surowiczym płynem. Ponadto mogą wystąpić podrażnienia dróg oddechowych, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek.

Co należy zrobić po kontakcie z rośliną? Pierwszym krokiem jest niezwłoczne umycie skóry letnią wodą z mydłem. Przez 48 godzin należy unikać słońca, gdyż promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny. Natomiast jeśli pojawią się objawy oparzeń konieczna będzie konsultacja lekarska.źródło: gis.gov.pl

B.R.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor