Wydarzenia 5 lip 2018 | Redaktor
Internet nie taki straszny. Będą darmowe szkolenia w gminach

materiał ilustracyjny / fot. Pixabay

Każda z gmin w województwie kujawsko-pomorskim może otrzymać do 150 tys. złotych na organizację darmowych szkoleń informatycznych dla mieszkańców, w tym zakup sprzętu komputerowego. Projekt jest całkowicie finansowany z funduszy europejskich i nie wymaga od samorządów wkładu własnego.

Wielu Polaków, w tym osoby starsze, niepełnosprawni, czy mieszkańcy małych miejscowości, nie radzi sobie z nowymi technologiami – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji. We współczesnym świecie bez umiejętności informatycznych nie możemy w pełni korzystać z dostępu do informacji, wiedzy i kultury. Naszym celem jest likwidacja tych dysproporcji. Chcemy, żeby wszyscy obywatele mieli dostęp do nowoczesnych rozwiązań informatycznych i swobodnie z nich korzystali.

Szkolenia będą całkowicie darmowe. Mają one zwiększyć oraz poprawić umiejętności korzystania z Internetu, w tym z e-usług publicznych. Uczestnicy zapoznają się z nowoczesnymi technologiami oraz otrzymają niezbędny sprzęt. Będą uczyć się m.in. tego, jak wyszukiwać informacje w Internecie, obsługi oprogramowania, korzystania z komunikacji online i innych e-usług. Szkolenia będą również obejmować tematy takie jak „Rodzic w Internecie”, „Mój biznes w sieci”, „Moje finanse w sieci”, „Działam w sieciach społecznościowych”, „Tworzę własną e-stronę”, „Rolnik w sieci”, „Kultura w sieci”. 

Po zakończeniu projektu sprzęt komputerowy ma zostać przekazany do wybranych przez gminę szkół lub placówek doskonalenia nauczycieli.

Aby uzyskać pieniądze gmina musi przygotować projekt szkoleń za maksymalną kwotę 150 tys. złotych i złożyć wniosek do jednego z operatorów w regionie. Co ważne, program jest całkowicie finansowany ze środków funduszy europejskich przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) i nie wymaga od samorządów wkładu własnego. Pozyskane fundusze mają pokryć wydatki na sprzęt komputerowy, wynagrodzenie instruktorów, organizację spotkać, w tym catering i wynajem sali oraz promocję szkoleń.

Jednak trzeba się spieszyć, bo czasu na zgłoszenie się do projektu jest coraz mniej.

W naszym województwie jest dwóch operatorów, z którymi można się skontaktować w tej sprawie. Towarzystwo Rozwoju Gminy Płużnica rozpocznie nabór 10 lipca, potrwa on do końca miesiące. Natomiast Fundacja Promocji Gmin Polskich zaczęła przyjmowanie projektów 2 lipca i będzie je kontynuować do wyczerpania alokacji.

Towarzystwo ma do rozdysponowania ponad 8,5 mln złotych, a fundacja prawie 8 mln złotych. W obu przypadkach pieniądze przeznaczone są na województwo kujawsko-pomorskie i łódzkie.

Zapraszam wszystkich samorządowców do kontaktu z nami. Pomożemy Wam w złożeniu wniosku mówi Mirosława Tomasik, prezes Towarzystwa Rozwoju Gminy Płużnica.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor