Wydarzenia 4 gru 2019 | Redaktor
Kolejny raz pomogą Polakom na Białorusi

Konferencja w siedzibie Bractwa Inflanckiego (ul. Dworcowa 62). Od lewej Jerzy Mickuś, Szymon Róg, Krystian Frelichowski, radni PiS /fot. Anna Kopeć

Jak co roku w Bydgoszczy organizowana jest zbiórka świąteczna, która wesprze rodaków mieszkających na Białorusi. Potrzebne są artykuły żywnościowe, ale także polskie podręczniki, gry czy płyty.

Polacy na Białorusi mierzą się z wieloma problemami - doświadczają dyskryminacji, wolą ukrywać swoją tożsamość narodową z obawy przed represjami, żywność jest droga, a warunki życia ciężkie. Z pomocą już od wielu lat przychodzą im organizatorzy zbiórki, którzy wiozą do Mozyrza i innych miejscowości zebrane dary.

- Ta akcja jest szczególna, bo wieziemy cząstkę Polski na tamte tereny – podkreślił podczas spotkania z mediami radny Jerzy Mickuś, przedstawiciel kibiców bydgoskiego Zawiszy. – To dla nas wielkie wyzwanie – zaznaczył– chcemy się podzielić naszym patriotyzmem z rodakami, którzy tam na nas czekają.

fot. Anna Kopeć

– Zbieramy słodycze, żywność o długim terminie przydatności, kosmetyki, środki czystości, artykuły papiernicze – mówił radny Szymon Róg – bardzo ważne są jednak pomoce dydaktyczne do nauki języka polskiego, polskie gry, płyty z muzyką, filmami czy bajkami, ponieważ osoby ubiegające się o Kartę Polaka muszą znać język polski – podkreślił.

fot. Anna Kopeć

Z tego samego powodu istotna jest też sama obecność wolontariuszy, którzy zawożą do mieszkańców Mozyrza i okolic paczki. - Kontakt z nami jest dla nich ważny, bo potrzebują obycia z językiem – mówił doktor Stefan Pastuszewski. – To wydaje się drobną sprawą, a oni przychodzą właśnie po to, żeby spotkać się z Polakami.

fot. Anna Kopeć

Miejsca zbiórki w Bydgoszczy to Biuro Poselskie Kosmy Złotowskiego (ul. Wełniany Rynek 11/7), biuro Poselskie Tomasza Latosa (ul. Gdańska 10) oraz Siedziba Bractwa Inflanckiego (ul. Dworcowa 62/1).

Oprócz przekazywania żywności, artykułów przemysłowych czy podręczników, można wesprzeć świąteczną zbiórkę finansowo, wpłacając na konto Fundacji Prawa, Nauki i Przedsiębiorczości: 46 2490 0005 0000 4530 2892 6303 dowolną sumę tytułem: Darowizna Polakom na Białorusi.

Flaga Bydgoszczy towarzyszy organizatorom akcji w odwiedzanych miejscowościach, tutaj: Gruszewka/archiwum organizatorów

zp

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor