Konsultacje w sprawie... konsultacji
Wczoraj odbyło się spotkanie Komisji Samorządności i Statutowo-Organizacyjnej Rady Miasta w sprawie regulaminu przeprowadzania konsultacji społecznych
Gotowy jest już nowy projekt uchwały Rady Miasta w sprawie przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Bydgoszczy. Swoje opinie mają jeszcze wypowiedzieć rady osiedli.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Prace nad ustaleniem zasad przeprowadzania konsultacji społecznych trwały przez kilka miesięcy. Istnieją co prawda dwie uchwały Rady Miasta w tej sprawie – z 2007 i 2010 roku – ale praktycznie nie są one wykorzystywane. Stąd pomysł ratusza, aby przygotować nowy regulamin.
W porównaniu z poprzednimi wprowadzono kilka istotnych zmian. Przypomniał je podczas wtorkowego otwartego spotkania Komisji Samorządności i Statutowo-Organizacyjnej RM Michał Sztybel, dyrektor Biura Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej.
- Przede wszystkim konsultacje powinny rozpoczynać się na jak najwcześniejszym etapie, tak, aby była możliwość wprowadzania wprowadzenie zmian do projektów czy inwestycji, o których swoją opinię będą wyrażać mieszkańcy. Projekt zakłada także, że inicjatywę organizowania konsultacji miałyby rady osiedla, grupa co najmniej 100 mieszkańców, co najmniej trzy organizacje pozarządowe, a także zespoły powoływane przez prezydenta – tłumaczył Michał Szatybel.
Z innych ważniejszych zmian to zapis, że konsultacje powinny trwać co najmniej 14 dni, a mieszkańcy muszą być o nich powiadamiani siedem dni wcześniej. Nie będą one mogły się odbywać w okresie wakacyjnym, chyba że będzie to szczególnie i pisemnie uzasadnione.
Powstanie także strona internetowa, na której znajdą się wszelkie informacje dotyczące przeprowadzonych i planowanych konsultacji społecznych.
Stosować będzie można różne narzędzia, między innymi, ankiety zarówno w formie pisemnej, jak i elektronicznej czy otwarte spotkania z mieszkańcami. Planuje się także powstanie punktów konsultacyjnych, m.in., w szkołach.
Nowy regulamin miał zostać przyjęty przez radnych już w lutym, ale uznano, że projekt wymaga jeszcze opinii rad osiedli. Nie wiadomo, czy trafi on pod obrady marcowej sesji Rady Miasta.
- Skoro czekaliśmy tak długo na nowy regulamin, to nie ma co się spieszyć. Projekt uchwały jest dobry, ale może być jeszcze lepszy, doprowadźmy go do perfekcji – stwierdził wiceprzewodniczący Rady Miasta Jan Szopiński. Jego zdaniem, wymaga od jeszcze kilku poprawek. Zaproponował, między innymi, aby możliwość występowania z inicjatywą przeprowadzenia konsultacji miała grupa pięciu radnych.
Jak zapowiedział Michał Sztybel, treść projektu uchwały zostanie przesłana osiedlowym radnym, aby mogli zaproponować swoje poprawki.