Wydarzenia 20 gru 2018 | Redaktor
Ławka Agaty - konkurs na małą architekturę rozstrzygnięty [ZDJĘCIA]

Prezydent Bruski, prof. Światała i Agata Łapińska/fot. Anna Kopeć

Studentka drugiego roku wzornictwa przemysłowego na UTP, Agata Łapińska odebrała dziś (20 grudnia) z rąk prezydenta Rafała Bruskiego nagrodę za zwycięstwo w konkursie na projekt małej architektury na Starym Rynku. Według jej pomysłu powstaną ławki i kwietnik, które ozdobią bydgoską Starówkę.

Od prawej siedzą: Marek Iwiński, prof. dr hab. Maciej Świtała, dr Michał Kubiak, Ewa Raczyńska- Mąkowska/fot. Anna Kopeć

Na konkurs wpłynęło 80 prac z całej Polski oraz Mołdawii i Ukrainy. Projekty oceniała komisja w składzie: Katarzyna Łaskarzewska-Karczmarz (Architekt Miasta Bydgoszczy), Ewa Raczyńska- Mąkowska (Zakład Wzornictwa UTP), prof. dr hab. Dariusz Markowski (przewodniczący Rady ds. Estetyki Miasta Bydgoszczy), dr Michał Kubiak(artysta rzeźbiarz), Maciej Bakalarczyk (Menadżer Starego Miasta), Marek Iwiński (Plastyk Miejski) oraz jej przewodniczący prof. dr hab. Maciej Świtała z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

- Prace opatrzone były kodami i ocenialiśmy je anonimowo – podkreślił Marek Iwiński podczas dzisiejszej konferencji prasowej połączonej z wręczeniem nagród laureatom.

Wygrał projekt Agaty Łapińskiej studentki drugiego roku wzornictwa przemysłowego na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. – Geometria spichrzów ma ogromny potencjał – mówił o zwycięskiej pracy prof. Świtała. – Autorka w sposób oszczędny i czysty podkreśliła to co jest kwintesencją miasta. Jej ławka ma zalety w prostocie.

Agata Łapińska/fot. Anna Kopeć

Podobnie o swojej pracy wypowiedziała się autorka projektu. - Krótko, zwięźle i na temat – podsumowała z uśmiechem. Przyznała, że udział w konkursie był dla niej nowym doświadczeniem. Agata Łapińska przybyła na studia do Bydgoszczy z Gdańska. - Nie dostałam się na Akademię Sztuk Pięknych – uśmiechnęła się do prof. Światły. – W ostatniej chwili zdecydowałam się na wzornictwo na UTP.

Marek Iwiński zapowiedział, że powstanie 30 ławek według projektu Agaty. – Najpierw wyprodukujemy prototyp – mówił.

Zwycięski projekt/fot. Anna Kopeć

fot. Anna Kopeć

Prezydent Bruski nagrodził też autorów wyróżnionych w konkursie prac. Otrzymali je Patrycja Kazimierczak, Katarzyna Gacek, Joanna Jarząbkiewicz - zespół projektantów z Wrocławia, poznański duet Jakub Wójtowicz i Filip Zieliński oraz Patrycja Doman, również studentka wzornictwa na bydgoskim UTP.

Maciej Iwański dodał, że futurystyczna wizja autorów z Poznania również zostanie wykorzystana. – Chcemy wykonać sześć ławek według tego projektu, które mogą zdobić bulwary nad Brdą – mówił.

Projekt duetu z Poznania/fot. Anna Kopeć

Projekt wrocławski/fot. Anna Kopeć

Ławka Patrycji Doman/fot. Anna Kopeć

Prezydent Bruski dodał, że konkursowa forma  wyboru tego typu elementów wystroju miasta  sprawdziła się i ratusz częściej będzie sięgał po tę metodę.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor