Metropolii nie będzie, ale gminy chcą współpracować z Bydgoszczą
Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska
Sygnatariusze Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz uważają, że ostateczne uchylenie ustawy o związkach metropolitalnych niczego nie zmienia. Nadal chcą współpracować. - Razem wiele problemów można rozwiązać lepiej - tłumaczą.
Inne z kategorii
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Bohaterowie Solidarności. Walka o dziedzictwo polskie, która się nie skończyła [KOMENTARZ, WIDEO]
- Dopiero teraz tak naprawdę widać, że utworzenie tego stowarzyszenia ma sens – uważa Wojciech Sypniewski, wójt gminy Osielsko. Liczy przede wszystkim na współpracę w zakresie organizacji komunikacji publicznej pomiędzy Bydgoszczą a jego gminą, ale także rozbudowy systemu kanalizacyjnego czy pozyskiwania unijnych funduszy.
- Obecnie funkcjonują trzy międzygminne linie autobusowe, ale można pomyśleć o realizacji przewozów w oparciu o gminny tabor. To oczywiście sporo kosztuje, ale w ramach stowarzyszenia są dobre warunki, by o takie rozwiązanie się pokusić – tłumaczy wójt Sypniewski. - Dla mieszkańców byłoby to bardzo duże ułatwienie, nie musieliby korzystać z usług jednego przewoźnika – PKS - dodaje.
Od wielu lat gmina ma połączenie kanalizacyjne z Bydgoszczą. – Nie mamy własnej oczyszczalni, a system się sprawdza. Mamy 15-procentowe upusty na odprowadzanie ścieków, dzięki temu od lat nie musimy podnosić ceny. W przyszłości chcemy rozbudować system kanalizacyjny w ramach wspólnych przedsięwzięć inwestycyjnych z Bydgoszczą – mówi wójt Osielska.
Kolejna sprawa to pozyskiwanie unijnych funduszy. – W przyszłości o pieniądze z Unii będzie coraz trudniej, szczególnie pojedynczym gminom. Występując jako porozumienie wielu gmin, będziemy mogli łatwiej uzyskać dofinansowanie na wiele wspólnych inicjatyw – dodaje Wojciech Sypniewski.
Komunikacyjny ring
Zdaniem Leszka Latosińskiego, sekretarza gminy Nowa Wieś Wielka, dzięki stowarzyszeniu łatwiej będzie można współpracować z Bydgoszczą, ale także z poszczególnymi gminami.
- O to chodziło sygnatariuszom tego porozumienia. Współpraca ma przynieść korzyści niezależnie od tego, czy powstałaby metropolia bydgoska, czy nie. To szansa na realizację wielu oddolnych inicjatyw samorządowych - tłumaczy.
Jak dodaje, największy bonus tej przynależności to ulgi przy organizacji transportu publicznego. - W samej Bydgoszczy komunikacja miejska łączy wszystkie osiedla, ale już poza granicami miasta jest inaczej. Okoliczne gminy mają z tym duże problemy. Wyobrażam to sobie jako ring komunikacyjny - z Bydgoszczą jako kołem, z nami jako szprychami, którymi docierają połączenia autobusowe - mówi Leszek Latosiński.
Z Brzozy do Bydgoskiego Parku Przemysłowego przez las jest zaledwie 5 kilometrów, na rowerze - 15-20 minut. W praktyce mieszkańcy muszą najpierw dojechać do centrum Bydgoszczy, przesiąść się do autobusu miejskiej komunikacji i dopiero dotrzeć do BPP. Średnio licząc, zajmuje to około godzinę. Stworzenie zatem, w ramach stowarzyszenia, spójnego systemu transportu publicznego to dla gminy Nowa Wieś Wielka jeden z priorytetów.
- Uczestnictwo w grupie zakupowej to także duże korzyści. Ze względu na nasze położenie raczej trudno myśleć o wspólnym zakupie gazu, bo na przeszkodzie stoi las i nikt tu nie będzie ciągnął rur ale, jeżeli chodzi o prąd, na pewno warto wejść do takiej grupy – mówi sekretarz gminy.
Współpraca gmin to nie tylko kwestie komunikacyjne, ale również organizacja wielu wspólnych inicjatyw promocyjnych, okazja do nawiązania kontaktów biznesowych, organizowania imprez kulturalnych i sportowych. - Metropolia to wielkie słowo, wolę określenie obszary funkcjonalne. Każda gmina ma swój potencjał, który w ramach tego porozumienia może rozwijać – dodaje Leszek Latosiński.
Pole do współpracy
Jak podkreśla Zbigniew Stefański, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy Solec Kujawski, stowarzyszenie powstało na wzór podobnych związków gminnych w Poznaniu i Trójmieście - tam przyniosło wiele korzyści i dowiodło, że takie porozumienie ma rację bytu.
– To pole do szerokiej współpracy, zarówno jeżeli chodzi o promocję, jak i stosowanie dobrych praktyk. Warto korzystać z doświadczeń innych, bo wiele nas łączy, a wspólnie można osiągnąć bardzo dużo, a przy tym łatwiej niż samemu. O to chodziło sygnatariuszom tego porozumienia – mówi Zbigniew Stefański.
Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz zawiązało się we wrześniu ubiegłego roku. Do porozumienia przystąpiło w sumie 18 ościennych gmin i dwa powiaty, czyli wszystkie samorządy, które wcześniej wyraziły wolę utworzenia związku metropolitalnego w oparciu o ustawę z października 2015 roku: miasto Bydgoszcz, powiaty bydgoski i nakielski oraz gminy Barcin, Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Kcynia, Koronowo, Łabiszyn, Mrocza, Nakło nad Notecią, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Pruszcz, Sadki, Sicienko, Solec Kujawski, Szubin, Rojewo i Żnin.