Wydarzenia 11 gru 2017 | Redaktor
Muszla w Parku Witosa znika z krajobrazu Bydgoszczy

Profil Muszla Fest opublikował wpis o rozbiórce muszli koncertowej w Parku Ludowym im. Witosa/fot. Facebook

W parku im. Witosa rozpoczęły się prace rozbiórkowe muszli koncertowej. Bydgoszczanie są rozżaleni.

Park Ludowy im. W. Witosa położony pomiędzy ulicami Jagiellońską i Markwarta czeka rewitalizacja. Na początku listopada miasto podpisało umowę na pierwszy etap rewitalizacji parku. Zadanie kosztować będzie ponad 8 mln zł. Choć dopiero zaczynają się prace nad projektem już rozpoczęła się rozbiórka muszli koncertowej. Bydgoszczanie są rozżaleni. Profil Muszla Fest opublikował zdjęcie z rozbiórki

 

Pierwszy etap rewitalizacji obejmie obszar o powierzchni 4,1 ha - bez części z kortami tenisowymi, nowym placem zabaw oraz przeznaczonej do wyburzenia muszli koncertowej. Rewitalizacja tej części będzie przedmiotem osobnego opracowania. Rewaloryzacja parku ma polegać przede wszystkim na poprawie jego funkcjonalności i podniesieniu standardu istniejącej oferty dla turystów, mieszkańców miasta oraz regionu poprzez utworzenie miejsc integracji i rekreacji lokalnej społeczności. Odnowiona przestrzeń ma zachęcać do spędzania w niej wolnego czasu.
Za przygotowanie projektu i realizację prac budowlanych odpowiadać będzie konsorcjum stworzone przez spółkę  „Park-M”. Jego oferta okazała się najkorzystniejsza w przetargu. Wykonawca zrealizuje zadanie za kwotę 8,2 mln zł, zadeklarował też 6-letni okres gwarancji.  Niezbędnym projektem i pozwoleniem wykonawca powinien dysponować w pierwszym kwartale 2018 roku. Prace budowlane zakończą się w przyszłym roku, natomiast nowe nasadzenia i trawniki zostaną wykonane wiosną 2019 roku. 

Dla inwestycji wcześniej opracowana została szczegółowa koncepcja prac. Zgodnie z opracowaną koncepcją park czeka wiele zmian. Istniejący nasyp w części północnej ma zamienić się w niewielką górkę saneczkową. W części wschodniej powstanie plac do coraz modniejszej kalisteniki. Wyremontowane zostaną wszystkie alejki. Część z nich będzie wykonana z nawierzchni mineralnych.  Wytyczona zostanie na nich trasa do biegania oraz ścieżka zdrowia. Lepiej wyeksponowane zostaną znajdujące się w parku pomniki, w tym popiersie patrona, Wincentego Witosa.  Nowością ma być fotoplastykon pozwalający zapoznać się z historią tego miejsca. We wschodniej części urządzony ma być mniejszy plac zabaw.  Park stanie się też miejscem bezpieczniejszym po zmroku. Zaplanowano montaż zupełnie nowego oświetlenia. Poza tym zainstalowane zostaną kamery miejskiego monitoringu. Ustawione zostaną też nowe kosze na śmieci i psie zestawy ułatwiające dbanie o czystość właścicielom czworonogów. W parku staną też stojaki na rowery, altana, ławki i tablice informacyjne.

Przewidziano również kompleksową rewaloryzację zieleni. Dosadzonych zostanie około 20 nowych drzew. Kolejne stanowiska zostaną też obsadzone kwitnącymi krzewami, żywopłotami oraz roślinami okrywowymi. Zaaranżowana ma być także łąka kwiatowa. Odnowione będą trawniki. Poza tym zaplanowano wykonanie innych elementów istotnych z punktu widzenia ochrony przyrody takich jak budki lęgowe, karmnik i poidełka dla ptaków, skrzynki dla nietoperzy. Na realizację projektu planowane jest pozyskanie dofinansowania unijnego  ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

źródło: bydgoszcz.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor