Muzyczna Droga Krzyżowa w Więcborku
Zabytkowy kościółek pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza oraz Wniebowzięcia NMP w Więcborku na Krajnie mimo dokuczliwego zimna wypełnił się wczorajszego wieczoru do ostatniego miejsca, gdy odprawione zostało nabożeństwo drogi krzyżowej z niezwykłym akompaniamentem muzycznym.
Inne z kategorii
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Bohaterowie Solidarności. Walka o dziedzictwo polskie, która się nie skończyła [KOMENTARZ, WIDEO]
Utwór bydgoszczan Michała Biechowskiego (muzyka) i Doroty Barwińskiej (tekst) składa się z krótkich utworów muzycznych odnoszących się do poszczególnych stacji drogi krzyżowej i będących do nich komentarzem.
Prapremiera tego utworu odbyła się trzy lata temu w parafii św. Trójcy w Bydgoszczy i od tego czasu cieszy się on wciąż rosnącą popularnością. Muzyczną Drogę Krzyżową wykonuje chór mieszany i orkestra symfoniczna. Chór powstał przez połączenie sił wielu bydgoskich chórów prafialnych, a w orkiestrze grają przede wszystkim uczniowe szkoły muzycznej i studenci bydgoskiej Akademii Muzycznej.
Tegoroczna premiera odbyła się w Więcborku. Dyrygował Mateusz Lewandowski, a kompozytor wystąpił również i zagrał partię gitary basowej.
Tamtejszy kościół ma bardzo bogate tradycje. Powstał w latach 1772 – 1778 z fundacji ówczesnych właścicieli Więcborka – Aleksandra Hilarego Potulickiego (1722 – 1780) i jego syna hrabiego Michała Bonawentury (1756 – 1805). Zbudowano go na miejscu wcześniejszego, z wykorzystaniem murów wzniesionych za czasów Józefa Remigiana Potulickiego (ok. 1695 – 1734). Wiadomo jednak, że parafia więcborska istniała już w 1405 roku, był tam jeszcze wczesniejszy kościół.
Kolejne wykonania tegoroczne Muzycznej Drogi Krzyżowej odbedą się: 9 marca (kościół pw. Św. Krzyża w Bydgoszczy, godz. 18.30), 16 marca (kościół NMP Królowej Polski w Brzozie, godz. 18.30) i 23 marca (kościół Św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy, godz. 19.00).