Wydarzenia 30 lis 2017 | Redaktor
Na Leśnym będzie nowy/stary park

Już nie będzie osiedlowego festynu tradycyjnie w parku im. Załuskiego, ale za to w parku Bydgoskiego Harcerstwa/fot. Anna Kopeć

Bydgoscy radni zdekomunizowali park na osiedlu Leśnym. Nowym patronem zostało Bydgoskie Harcerstwo.

Miasto nie zdążyło zdekomunizować ulic w ustawowym terminie do 2 września 2017. Radni przemianowali jedynie fordońską ulicę Powalisza na Jeremiego Przybory.

Na środowej (29 listopada) sesji rady miasta przewodniczący zespołu ds. nazewnictwa miejskiego Janusz Czwojda zaproponował zmianę nazwy parku na Leśnym na Bydgoskiego Harcerstwa.

Do tej pory patronem skweru był pułkownik Ludowego Wojska Polskiego i poseł na Sejm PRL Zbigniew Załuski, którego objęła ustawa dekomunizacyjna.

W uzasadnieniu propozycji stwierdzono:  "w sierpniu minęło sto lat od pierwszej zbiórki harcerskiej na terenie Bydgoszczy (miała miejsce w salce parafialnej kościoła pw. św.  Trójcy), a cały rok 2017 został z kolei przez radnych ogłoszony Rokiem Bydgoskiego Harcerstwa". Inicjatorzy uchwały wskazują też, że „park, las to dla harcerzy naturalne magiczne miejsce działania (…) Z pewnością więc bydgoskie organizacje harcerskie wezmą park w posiadanie,  skierują tam ważną część swojej aktywności, a także zadbają o to miejsce, a uniwersalność nazwy przyczyni się do pogłębienia ich współpracy”.

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 20 radnych, ośmiu wstrzymało się od głosów. Koszty związane z jej podjęciem mają ograniczyć się do wymiany tablic.

 r

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor