Wydarzenia 25 wrz 2020 | BR
Nadchodzą duże zmiany w dowodach osobistych

fot. domena publiczna

Polska musi dostosować swoje przepisy o dowodach osobistych do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego. Szykują się duże zmiany.

Jedną z ważniejszych zmian będzie konieczność pobrania i wprowadzenia do systemu odcisków palców. Odciski będą pobierane w urzędzie lub w specjalnych mobilnych stacjach. Drugą zmianą będzie powrót widniejącego na dokumencie podpisu posiadacza. Osobom, od których tymczasowo niemożliwe będzie pobranie odcisków palców, dowód osobisty będzie wydawany na okres maksymalnie 12 miesięcy. Obowiązkowe pobieranie odcisków nie będzie dotyczyło dzieci do 12 roku życia.

 

- To rozporządzenie będzie wdrażane w celu poprawy zabezpieczeń wydawania dowodów osobistych i ich obiegu w całej Unii Europejskiej. Ujednolica ono również krajowe przepisy w tym zakresie – wyjaśniał wiceminister Paweł Szefernaker.

 

Jeśli zaś chodzi o termin ważności dowodów – tutaj zmian nie będzie. Dowody osobiste nadal będą wydawane na okres 5 i 10 lat. Nowe wzory dokumentu pojawią się do sierpnia 2021 roku. Dowody będą wymieniane na nowe sukcesywnie, z datą upływu terminu ważności dotychczasowych. Przez konieczność pobrania odcisków palców wniosku o wydanie dowodu osobistego nie będzie można już złożyć przez internet. Do wdrożenia nowych regulacji zobowiązane są wszystkie kraje Unii Europejskiej.

 

Na podstawie: MSWiA

BR

BR Autor

Redaktor