Wydarzenia 15 mar 2019 | Redaktor
Nauczyciele gotują się do strajku

Sławomir Wittkowicz (przew. WZZ „Solidarność Oświata”) i Mirosława Kaczyńska (prezes bydgoskiego oddziału ZNP)/fot. Anna Kopeć

Trwa spór zbiorowy związków nauczycielskich z rządem. W referendach przedszkola, szkoły i placówki oświatowe decydują, czy przystąpić do strajku zapowiedzianego na 8 kwietnia.

W Bydgoszczy spływają do organizacji związkowych pierwsze protokoły referendalne. - Jesteśmy mniej więcej w połowie. Do 22 marca chcemy zakończyć przeprowadzenie referendów we wszystkich placówkach oświatowych – poinformował na konferencji prasowej  Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Solidarność Oświata”.

Pracownicy oświaty odpowiadają na pytanie:

„Czy wobec niespełnienia żądania oddziału ZNP w Bydgoszczy zgłoszonego 4 lutego 2019 roku oraz komisji międzyzakładowej WZZ Solidarność Oświata zgłoszonego 1 lutego 2019 roku w ramach procedury sporu zbiorowego dotyczącego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych i pracowników nie będących nauczycielami zatrudnionych w przedszkolu,  szkole lub placówce o tysiąc złotych z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku jesteś za przeprowadzeniem w swoim przedszkolu,  szkole lub placówce strajku począwszy od dnia 8 kwietnia 2019 roku?”

- W ewentualnym strajku będą mogły uczestniczyć tylko te placówki, w których co najmniej połowa pracowników wzięła udział w referendum i większość z nich wypowiedziała się za przeprowadzeniem strajku – oświadczył Wittkowicz. I zapowiedział: - Strajk nie będzie na pewno strajkiem jednodniowym.

Dodał też, że „frustracja w środowisku i determinacja na przeprowadzenie strajku jest wysoka”.

Mirosława Kaczyńska, prezes bydgoskiego oddziału ZNP poinformowała, że „protokoły potwierdzają, że jest to między 80 a 100 proc. za strajkiem przy frekwencji 89 proc. lub wyższej”.

- Referenda odbywają się we wszystkich placówkach publicznych w Bydgoszczy plus zgłaszają się placówki niepubliczne – powiedziała Kaczyńska.

Wittkowicz powiedział też, że „w czwartek (14 marca) WZZ „Solidarność Oświata” i prezes ZNP Sławomir Broniarz wystąpili do Doroty Gardias, przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego, o pilne zwołanie prezydium Rady z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego”.

 - Czasu jest wystarczająco na to, żeby można było zawrzeć porozumienie satysfakcjonujące dla stron i pozwalające uniknąć największego w historii strajku generalnego w polskiej oświacie. Apelujemy o podjęcie działań i podjęcie rozmów – powiedział Wittkowicz.

Przypomnijmy, że na 10 kwietnia zaplanowane jest rozpoczęcie egzaminów gimnazjalnych.

jk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor