Noc Siedmiu Cudów. Całą noc będą przyzywać Ducha Świętego
Trzydniowe rekolekcje, a potem czuwanie przez całą noc przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Noc Siedmiu Cudów u duchaczy planowana jest z 3 na 4 czerwca. – Dla nas to jedna z najważniejszych w roku – mówią misjonarze.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Noc Siedmiu Cudów misjonarze ze Zgromadzenia Ducha Świętego przygotowują razem z 50-osobową grupą zaprzyjaźnionych z nimi ludzi. „Idźcie i głoście w mocy Ducha Świętego” – w tym roku czuwanie w kościele rektorskim przy al. Jana Pawła II 117. odbędzie się pod takim hasłem.
– Przez ostatnie 21 lat zapraszaliśmy ludzi na festyn, ale w tym roku festynu nie będzie. Wszystkie siły koncentrujemy na nocy czuwania, która od ubiegłego roku nazywa się Nocą Siedmiu Cudów, w związku z pełnią darów, jakie daje nam Duch Święty – mówi ojciec Maciej Sierzputowski ze zgromadzenia.
Po raz pierwszy przed uroczystością odbędą się trzydniowe rekolekcje. Poprowadzi je przez redemptorysta – ojciec Mariusz Chyrowski (nauki będzie głosił podczas Mszy św. 1 i 2 czerwca o godz. 19.00 oraz podczas Mszy rozpoczynającej Noc Siedmiu Cudów 3 czerwca o godz. 20.00).
– Podczas tej wyjątkowej nocy będą przeróżne odsłony tematu „Idźcie i głoście w mocy Ducha Świętego”. Na początku spotkamy się z Maryją, potem z rodziną - powołaną do okazywania miłości Bożej w świecie. Będzie też godzina duchacka, poświęcona misjom. Ta pierwsza część potrwa do godz. 1.00 i będzie wypełniona świadectwami ludzi świeckich i misjonarzy. Zakończymy ją czasem poświęconym miłosierdziu.
O godz. 1.00 planowana jest agapa – uczta. – To nie będzie zwykła przerwa. To też jest doświadczenie Kościoła, który nie tylko potrafi się modlić, ale również ze sobą być
– zaznacza o. Maciej. – Po agapie będzie to, co uważamy za serce tej nocy, czyli modlitwa wstawiennicza. Każdy będzie mógł podejść do kapłana, który położy na niego ręce i będzie modlił się w jego intencji. To będzie czas bardzo głębokiej modlitwy, która potem przerodzi się w uwielbienie. Przyjdzie do nas grupa Odnowy w Duchu Świętym z bazyliki św. Wincentego à Paulo i pomoże nam w eksplozji uwielbienia.
Podczas modlitwy będzie możliwość podejścia do Najświętszego Sakramentu i dotknięcia monstrancji. Będzie też można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. W konfesjonale zasiądzie m.in. ks. Jacek Dziel, który przed ponad rokiem został ustanowiony przez papieża misjonarzem miłosierdzia – oznacza to, że może rozgrzeszać z win, których odpuszczanie jest zastrzeżone dla Ojca Świętego.
W organizację Nocy Siedmiu Cudów zaangażowane są różne grupy spotykające się u duchaczy. Małgorzata Domagalska jest w gronie rodziców, którzy przyprowadzają na katechezy swoje dzieci. – Podczas Nocy Siedmiu Cudów będzie możliwość odnowienia przyrzeczeń małżeńskich i spojrzenia na rodzinę jako pierwsze miejsce stworzone do tego, aby głosić i przygotowywać do głoszenia – zapowiada. Jak dodaje, rodzice mogą zabrać maluchy na Noc Siedmiu Cudów. – W zakrystii będzie sala z materacami, gdzie dziećmi będą opiekować się dwie wykwalifikowane panie pedagog.
Noc przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego jest dla duchaczy jedną z najważniejszych w roku. – To główne święto patronalne naszego zgromadzenia. Na całym świecie świętuje się takie wigilie, choć w różnej formie – mówi ojciec Marcin Dusiński. – Nie chodzi o bierne czuwanie, ale o dzielenie się i dawanie tego, co mamy w naszych sercach, innym ludziom – zaznacza.
Jak dodają organizatorzy, być może w przyszłych latach festyn u duchaczy wróci, choć w innej formie.
– Festynów jest w mieście wiele, a chodziło o to, żeby nie zapominać o najważniejszym, czyli o Bogu, bo to On daje nam siłę i moc – mówi Zygmunt Krajewski, świecki zaangażowany w organizację Nocy Siedmiu Cudów. l
Noc Siedmiu Cudów
Przygotowują ją od wielu miesięcy misjonarze ze Zgromadzenia Ducha Świętego i około 50-osobowa grupa zaprzyjaźnionych z nimi ludzi świeckich. „Idźcie i głoście w Mocy Ducha Świętego” – pod takim hasłem odbędzie się czuwanie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego w kościele rektorskim przy al. Jana Pawła II 117. Po raz pierwszy poprzedzą je trzydniowe rekolekcje prowadzone przez redemptorystę – ojca Mariusza Chyrowskiego. Nauki będzie głosił w kościele rektorskim zgromadzenia podczas mszy św. 1 i 2 czerwca o godz. 19.00 oraz rozpoczynającej Noc Siedmiu Cudów 3 czerwca o godz. 20.00 W programie czuwania m.in.:
– wystawienie Najświętszego Sakramentu, a potem przeniesienie go do auli – Kaplicy Miłosierdzia, gdzie w ciszy będzie można adorować do około 2.00, przez cały ten czas możliwość spowiedzi, Komunia Święta rozdawana co pół godziny.
– Maryja, pierwsza, która odpowiedziała „TAK” i w mocy Ducha przyjęła misję (katecheza )
– rodzina, misja bycia małżonkiem, rodzicem, dzieckiem (świadectwo rodziny, modlitwy za rodzinę, odnowienie przyrzeczeń małżeńskich)
– Apostołowie, posłani… misja wczoraj i dziś. Świadectwo misyjne, modlitwy o światło Ducha Świętego dla powołanych i o powołania.
– misja jako posługa wśród najuboższych
– przerwa (ciepły posiłek).
– przyniesienie Najświętszego Sakramentu w formie tryumfalnego wejścia Jezusa do Jerozolimy.
– katecheza i modlitwa wstawiennicza (obecni kapłani)
– uwielbienie i dziękczynienie
– jutrznia, błogosławieństwo i rozesłanie (zakończenie około godz. 5.00)