Wydarzenia 28 sie 2019 | Redaktor
Obchodziliśmy święto polskich skrzydeł [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Na pamiątkę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w 1932 roku na międzynarodowych zawodach lotniczych w Berlinie obchodziliśmy w środę (28 sierpnia) Święto Lotnictwa Polskiego.

Na bydgoskim Błoniu odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod Pomnikiem Lotników Ziemi Bydgoskiej Poległych na Frontach II Wojny Światowej. Wicewojewoda Józef Ramlau, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i zastępca prezydenta Bydgoszczy Maria Wasiak, która odczytała list prezydenta Rafała Bruskiego, zgodnie wspomnieli sukces naszych wspaniałych lotników. Odwoływali się też do tradycji lotniczych miasta oraz bohaterstwa polskich pilotów na wielu frontach II wojny światowej.

fot. Anna Kopeć

Wojewoda Ramlau zwrócił uwagę, że sukces kapitana Żwirki i inżyniera Wigury był też sukcesem przemysłu lotniczego bardzo młodej, odrodzonej Polski. – Tak jak dzisiaj próbujemy pchnąć naszą gospodarkę na tory innowacyjności – mówił. – Trzeba przypominać, że Polacy, nasi przodkowie, działając w niezmiernie trudnych warunkach, odnosili taki sukcesy. Dlaczego takie sukcesy nie mogą stać się naszym udziałem? Zapewne staną się naszym udziałem, chociaż teraz sytuacja jest znacznie trudniejsza.

Bydgoszcz na lotniczej mapie Polski jest od lat bardzo ważnym miejscem. Zarówno w czasach II Rzeczpospolitej, jak również po wojnie i teraz. - 22 Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania z punktu widzenia sił zbrojnych nie tylko Polski, ale sił NATO ma ogromne znaczenie - mówił wojewoda Ramlau. - To buduje pozycję Bydgoszczy, bo zachowała znakomicie wykształcone kadry, infrastrukturę, jednostki i ośrodki dowódcze.

fot. Anna Kopeć

Wiecej zdjęć w galerii poniżej.

 

 

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor