Wydarzenia 29 kwi 11:27 | Krzysztof Drozdowski
4 maja wejdzie w życie II etap odmrażania gospodarki w walce z koronawirusem

mat. KPRM

W środę (29 kwietnia) premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedzieli kolejny etap luzowania dotychczasowych ograniczeń związanych z walką z koronawirusem.

- Jesteśmy przekonani, że przejęliśmy pewną kontrolę nad koronawirusem, ale musimy działać ostrożnie - mówił podczas konferencji premier Morawiecki.

4 maja otwarte zostaną galerie handlowe oraz hotele i bazy noclegowe. Warunkiem jest utrzymywanie dystansu, które obecnie obowiązuje w sklepach spożywczych. Data została wybrana nieprzypadkowo. Wyznaczając termin na 4 maja, rząd chce uniknąć problemu zwiększonej aktywności w związku z długim weekendem majowym. 

Tego dnia częściowo zostaną zdjęte restrykcje z instytucji kultury. Tu decyzję o otwarciu pozostawiono dyrektorom placówek.

Istotną informacją jest również przywrócenie wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych, co nastąpi również 4 maja.

- Kolejny etap redukowania obostrzeń to dobre wiadomości dla gospodarki - powiedział premier - Ale od nas wszystkich zależy, jak szybko poradzimy sobie z pandemią - dodał.

Na 6 maja przewidziano otwarcie źłobków i przedszkoli. Rząd zapewni dostęp do środków dezynfekujących, tak aby dzieciom i personelowi zapewnić jak największe bezpieczeństwo.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zauważył, że obecnie mamy wzrost ozdrowień względem liczby osób zakażonych.

- Wszelkie zakazy są podyktowane troską. Nie analizujemy, ile osób spotyka się w przestrzeni prywatnej i to od nas zależy, czy będziemy odpowiedzialnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa - odpowiedział minister na pytanie o wyjazdy na majówkę.

Rozważany jest również pomysł, by w ciagu najbliższych dwóch tygodni uruchomić rowery miejskie.

Na koniec premier zaapelował do senatorów o jak najszybsze procedowanie ustawy o wyborach korespondencyjnych jako najbezpieczniejszego sposobu przeprowadzenia wyborów prezydenckich.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.