Odkrywają tajemnice Mariana Rejewskiego
Marian Rejewski ma swój mural i grę miejską/ fot. Andrzej Pawełczak
W piątek, 27 października, oficjalnie odsłonięty został na kamienicy przy Gdańskiej 10 mural Mariana Rejewskiego. Zaprezentowana też została też gra miejska zatytułowana „Tajemnica Rejewskiego”, pełniąca rolę ścieżki edukacyjnej, poświęconej wybitnemu matematykowi i kryptologowi.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
- Ścieżka i gra zawiera te miejsca w Bydgoszczy, które związane są z Marianem Rejewskim – miejsce urodzenia, zamieszkania, szkołę, do której uczęszczał, a także miejsca, które noszą jego imię. Ufundowane też zostały trzy nowe tablice upamiętniające Mariana Rejewskiego, znajdują się one przy ulicach Dworcowej 10, Gdańskiej 10 oraz Zespole Szkół nr 24 przy ul. Puszczykowej – mówi Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.
Na czym polega gra? Do Bydgoszczy przejeżdża agentka polskiego wywiadu o kryptonimie Ola. Szuka tajnych notatek Rejewskiego, które kryptolog ukrył w mieście w miejscach z nim związanych. Uczestnicy gry muszą odwiedzić 9 punktów w mieście i rozwiązać interdyscyplinarne zadania, głównie matematyczne.
– Gra jest tak skonstruowana, że zawiera elementy edukacyjne, jak również elementy zabawy i rywalizacji – tłumaczy Anna Nadolska z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Jako pierwsi udział w grze wzięli uczniowie trzech szkół: I LO, VIII LO i Zespołu Szkół nr 24. – Grę można pobrać w wersji papierowej w kasach wszystkich placówek muzeum, a już niedługo będzie ona dostępna na stronie internetowej urzędu miasta oraz muzeum w zakładce „gry turystyczne” – dodaje Anna Nadolska.
Gra rozpoczyna się na ul. Wileńskiej 6, gdzie mieszkał Marian Rejewski, a kończy na Gdańskiej 10 – przy muralu, oficjalnie dzisiaj zaprezentowanym.
- Marian Rejewski jest wybitną postacią naszego miasta, dlatego szczególnie zależało nam na tym, aby ta kompozycja również była wyjątkowa. I udalo się od to samego początku. Założenia do konkursu na projekt muralu były bardzo ściśle określone. Chcieliśmy, aby ten mural stanowił pewną całość, jeżeli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni miasta, wpisywał się tę historyczną przestrzeń Śródmieścia, stąd narzucona została określona kolorystyka. Urzekła nas praca Juliana Nowickiego, który przedstawił dwa projekty. Zresztą ten drugi projekt był równie ciekawy, nawiązujący swoją stylistyką do lat dwudziestych, takiej starej gazety. Komisja miała dylemat, ale jednogłośnie wybrała projekt, którego realizację dzisiaj możemy oglądać na ścianie kamienicy – mówi Marek Iwiński, plastyk miejski.
Julian Nowicki, autor projektu, jest absolwentem bydgoskiego „plastyka”, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. – Wyzwaniem była ściana – bardzo wąska i bardzo wysoka. Zależało mi na tym, aby pokazać, poza oczywistem wizerunkiem Mariana Rejewskiego, człowieka przez pryzmat jego pasji. Zdecydowałem, że pokażą Rejewskiego zaszyfrowanego i odszyfrowanego. Umieściłem zatem jego portret powielony przez kod Enigmy. Dodatkowo jest jeszcze napis „Marian Rejewski” , wykonany w sposób taki rozstrzelony. W ten sposób widz wchodzi w taką interakcję z muralem, sam staje się osobą, która musi deszyfrować jakiś przekaz – mówi o swoim projekcie Julian Nowicki.