Wydarzenia 11 lip 2019 | Redaktor
Polski generał nowym dowódcą Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

W czwartek (11 lipca) odbyła się się ceremonia przekazania komendy na stanowisku w dowódcy w Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy. Nowym dowódcą jednostki został generał Adam Joks. Zastąpił na tym stanowisku niemieckiego generała Wilhelma Grüna.

Generał André Lanata, naczelny sojuszniczy dowódca ds. transformacji podczas uroczystej cerememonii przekazał zwierzchnictwo nad Centrum Szkolenia Sił Połączonych z rąk generała dywizji Wilhelma Grüna generałowi dywizji Adamowi Joksowi.

- W trakcie mojej dotychczasowej kariery miałem okazję odwiedzić większość dowództw NATO, a także wiele dowództw narodowych. Mogę powiedzieć, że większość z nich może tylko pomarzyć o takim wsparciu, jakie my otrzymujemy ze strony państwa gospodarza - mówił generał Grün. 

Ustępujący dowódca podczas konferencji poprzedzającej ceremonię podsumował swoją kilkuletnią działalność. - W ciągu ostatnich trzech lat skupiliśmy się na tym, żeby rozbudować nasze cztery filary: po pierwsze skupiliśmy się na operacjach bieżących, które są aktualnie prowadzone w Afganistanie i Iraku, po drugie przygotowujemy się do operacji przyszłych, czyli współpracy z dowództwami Sił Połączonych - mówił. - Zajmujemy się również współpracą z Gruzją, przygotowaliśmy dla nich program szkoleniowy. Ponadto skupiamy się na rozwijaniu możliwości bojowych oraz staramy się optymalizować naszą instytucję głównie na rozwijaniu kapitału ludzkiego, ponieważ planowane jest, że nasze zasoby ludzkie wzrosną od 117 zatrudnionych do 170 w przyszłości. 

Gen. dywizji Adam Joks i gen. dywizji Wilhelm Grün/fot. Anna Kopeć 

- Zostawiam Centrum w bardzo dobym stanie i jestem dumny, że mogę przekazać dowództwo panu generałowi Adamowi Jokosowi - podsumował generał Grün.

Generał Adam Joks został wyznaczony nowym dowódcą przez Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Generał Joks pochodzi z Warszawy, ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w którym służył jako zastępca Szefa Sztabu Generalnego, generała Rajmunda T. Andrzejczaka. 

Jak przyznał generał Joks,w przeszłości miał już okazję służyć w jednostce NATO-wskiej, w jednostce wielonarodowej, w której pełnił funkcję zastępcy szefa sztabu. - Dzisiaj powracam do struktur NATO jako nowy dowódca - powiedział.

Dodał, że Centrum Szkolenia Sił Połączonych jest jednostką wyjątkową i aktywną w zakresie szkoleń i ćwiczeń. - Dołożę wszelkich starań, aby utrzymać ten wysoki poziom, na którym obejmuje Centrum Szkolenia Sił Połączonych - obiecał w swoim przemówieniu. - Chciałbym również z tego miejsca podziękować mojemu poprzednikowi za poświęcenie i wysiłki na rzecz funkcjonowania tej instytucji. Dzięki niemu oferuje ona wysoki standard szkoleń, a to pomaga siłom NATO skutecznie działać w zakresie obowiązujących zadań.

- W ciągu najbliższych trzech lat będziemy skupiać na tym, czym centrum zajmowało się do tej pory, ćwiczeniach i szkoleniach zgodnie ze standardami NATO-wskimi- zapowiedział, dodając też, że ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację NATO ten plan może ulec zmianie, w związku z tym, trzeba będzie dostosować go do istniejących realiów.

W podziękowaniu za trzyletnią współpracę generał Wilhelmowi Grün otrzymał z rąk Prezydenta Rafała Bruskiego Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

sw

Generał dywizji Adam Joks urodził się 5 lipca 1966 roku w Ostrzeszowie. Po ukończeniu Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu został w 1990 roku dowódcą plutonu. Ukończył też m.in Akademię Obrony Narodowej oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim (nauki polityczne i administracja). Odbył wiele kursów w Niemczech, Francji, Danii i USA. W 2016 ukończył kurs generalski w Akademii Obrony NATO w Rzymie. 

Sprawował wiele stanowisk dowódczych, m.in. 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie, Wielonarodowej Brygady LITPOLLUKKRBBRIG w Lublinie. Ostatnio pełnił funkcję Zastępcy Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.  

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor