Wydarzenia 18 maj 2017 | Andrzej Pawełczak
Projekt „Wyspa Młyńska bez barier” nagrodzony

Na zdjęciu pomysłodawczynie projektu "Wyspa Młyńska bez barier": Ewelina Czerwińska i Honorata Borawa

Projekt „Wyspa Młyńska bez barier” został nagrodzony w trzeciej edycji konkursu „Mieszkam tu! – Mądre pomysły na miasto”. Statuetka wręczona została podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Dziś (18.05) prezydent Bydgoszczy przekazał ją na ręce pomysłodawczyń.

Celem konkursu jest promowanie  najciekawszych przedsięwzięć z całego kraju zrealizowanych w oparciu o budżet obywatelski. Bydgoski pomysł znalazł się w gronie 29 takich projektów.

W głosowaniu internetowym projekt zdobył 2705 głosów. Tablica dla słabo widzących i niewidomych zamontowana została w zeszłym roku na Wyspie Młyńskiej. To specjalny udźwiękowiony plan dotykowy, dzięki którym można poznać atrakcje na Wyspie i wokół niej, a także posłuchać o historii danych obiektów.  Z kolei na poręczach mostu i trzech kładek zostały zamontowane płytki kierunkowe. Osobom posługującym się alfabetem Braille’a płytki te ułatwią orientację oraz dojście do ważnych punktów w tym rejonie miasta.

- Chciałam bardzo podziękować tym, którzy głosowali na ten projekt. Mam nadzieję, że inne miasta podłapią nasz pomysł i także zamontują podobne makiety – mówi Honorata Borawa, prezes Koła Polskiego Związku Niewidomych w Bydgoszczy.

- W tym roku także planujemy zgłosić do tegorocznego budżetu obywatelskiego projekty, które będą skierowane do osób z niepełnosprawnością wzrokową. Myślimy o zoo i PKS-ie. Razem z koleżanką mamy naprawdę dużą satysfakcję, pracujemy z osobami niepełnosprawnymi mi wiemy, ile to dla nich znaczy – mówi Ewelina Czerwińska, kierowniczka fundacji „Szansa dla Niewidomych”.

Tablica zamontowana na Wyspie Młyńskiej wyposażona jest w czcionkę brajlowską oraz udźwiękowiona – po wciśnięciu odpowiednich klawiszy odtwarzane jest nagranie z opisem zabytków znajdujących się na Wyspie. Zasilają ją ogniwa fotowoltaiczne.

Kolejnym elementem projektu jest 30 planów dotykowych, które pomagają  osobom z dysfunkcją narządu wzroku w poruszaniu się po Wyspie Młyńskiej. Takie tablice są dostępne m.in. w powiatowych kołach Polskiego Związku Niewidomych z terenu Bydgoszczy i okolic, Bydgoskim Centrum Informacji oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a.

Obecnie trwają jeszcze prace  nad dokumentacją  niezbędną do   wprowadzenia zmian, które ułatwią poruszanie się na Wyspie Młyńskiej osobom niepełnosprawnym ruchowo.  Zgodnie z przygotowaną wcześniej koncepcją dobudowane zostaną odcinki  chodników, wygodne przejścia przez brukowane jezdnie  i zmieniona organizacja ruchu. – Uzgadniamy z miejskim konserwatorem zabytków szczegóły tej inwestycji, tak, żeby faktycznie odpowiadała potrzebom osób niepełnosprawnych – mówi Krzysztof Krantz, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych. – Już niebawem będzie można powiedzieć, że Wyspa Młyńska jest w całości miejscem przyjaznym osobom niepełnosprawnym.

 W tym roku także na placu zabaw zostanie zainstalowane urządzenie odpowiadające potrzebom dzieci niepełnosprawnych.