Wydarzenia 3 gru 17:36 | mk
Samorządy w kujawsko-pomorskim dostaną 1,26 mld w ramach „Polskiego Ładu”

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Na 95 proc. dofinansowania inwestycji mogły liczyć samorządy w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. W wyniku bieżącej edycji samorządy z regionu otrzymają 1,26 mld zł; nabór do kolejnej edycji rozpocznie się za kilka tygodni.

Pierwszą edycję Programu w piątek (3 grudnia) podsumowano w urzędzie wojewódzkim w Bydgoszczy. Program ma wesprzeć gospodarką dotkniętą skutkami pandemii; bezzwrotne dofinansowanie do 95 proc. zostało przyznane na inwestycje m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła, gospodarowanie odpadami. – To historyczny moment dla kujawsko-pomorskich samorządów i wielka szansa na to, aby podjęły takie decyzje, które na trwałe zmienią poziom życia mieszkańców, atrakcyjność inwestycyjną i chęć pozostania właśnie w tych samorządach – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Operatorem Programu jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). – Pilotażowa edycja pobudzi inwestycje w 2785 samorządach w Polsce. Łącznie pomożemy im zrealizować ponad 4 tysiące projektów na kwotę ponad 23 mld złotych – mówił Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK.

O przyznaniu dofinansowania w Programie decydował premier na podstawie rekomendacji komisji powołanej przy KPRM. BGK wystawił już promesy dla samorządów; mają one pół roku na rozpoczęcie przetargów na inwestycje.

W briefingu wzięli udział także parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, Tomasz Latos i Ewa Kozanecka.

– W rozmowach z samorządowcami wiele razy słyszałem, że część inwestycji była odkładana. Były one uznawane za bardzo ważne, ale po obliczeniu kosztów samorządy stwierdzały, że niestety w danym momencie nie stać ich na realizację tych ważnych i oczekiwanych przez mieszkańców projektów. Dzięki temu programowi jest to teraz możliwe i za to bardzo serdecznie, również w imieniu samorządowców, dziękuję – podkreślił poseł Latos.

Nabór do kolejnej edycji

Nabór do kolejnej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych rozpocznie w najbliższych tygodniach. BGK uruchomi dwa równoległe nabory wniosków: dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego i drugi dla gmin popegeerowskich.

W naborze dla wszystkich samorządów będą 4 priorytety, a w nich 36 obszarów inwestycyjnych. Każda jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła złożyć trzy wnioski i otrzymać bezzwrotne dofinansowanie do 95 proc. wartości inwestycji.

Gminy, które Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zakwalifikował jako gminy popegeerowskie, będą mogły równolegle złożyć dwa dodatkowe wnioski w przygotowanym dla nich naborze. Ma to pomóc wyrównywać ich szanse rozwojowe. W naborze dla gmin popegeerowskich nie będzie podziału na priorytety, wnioski będą mogły dotyczyć 36 obszarów gospodarki.  Dofinansowanie wyniesie do 98 proc. wartości inwestycji.

Na podstawie komunikatu Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego

Zdjęcia: KPUW

mk Autor