Wydarzenia 25 cze 2017 | Redaktor
Sicienko stowarzyszeniami słynie...

Pokaz zapaśników ze Stowarzyszenie „Gryf Wojnowo” / fot. Anna Kopeć

… tak w każdym razie twierdzi wójt gminy Jan Wach, który pospołu z kilkoma miejscowymi stowarzyszeniami i instytucjami pozarządowymi zorganizował Majowy Piknik „Postaw na rodzinę”.

Takich stowarzyszeń działa w gminie Sicienko około dwudziestu, liczba jest zmienna, bo co i rusz powstają nowe. Pracują na trzech płaszczyznach, prowadząc działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, kultury oraz sportu. Stowarzyszeniami są także jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych funkcjonujące w sześciu wsiach. Z budżetu gminy dofinansowuje się ich działalność, powierzając im w ramach zadań statutowych propagowanie zdrowego stylu życia, dziedzictwa kulturalnego regionu bądź – jak w przypadku OSP – ratownictwa i bezpiecznych zachowań.

Na majowy piknik wspaniałe ciasta i kawę przygotowały panie z Gminnej Rady Kobiet, do której należy aż dziewięć różnych kobiecych organizacji. Goście chętnie degustują te pyszności, ustawiając się też w kolejce po darmową grochówkę. Barbara Zabłudowska reprezentująca Stowarzyszenie Miłośników Sicienka ma pełne ręce roboty. Wraz z koleżankami uwija się przy stole z pysznymi słodkościami. Są więc ciasta owocowe, serniki, rogaliki i oryginalny kakaowy jabłecznik przygotowany właśnie przez panią Basię. – Uwielbiamy te imprezy – mówi Barbara Zabłudowska – przy okazji przecież z każdym trzeba porozmawiać, bo to też okazja do odświeżenia bliższych i dalszych przyjaźni.

Kawiarenka pod chmurką działa, a tymczasem na placu tuż przy scenie swoje występy na matach przygotowują sicieńscy zapaśnicy. Pod wodzą trenerów i prezes Stowarzyszenia „Gryf Wojnowo” – Wiesławy Strzeleckiej, prezentują piękny występ pokazujący ich sportowe umiejętności. Nic więc dziwnego, że po każdym takim występie liczba chętnych do uprawiania tego sportu rośnie. Tak samo, jak przybywa chętnych do grania w piłkę nożną. Dumą prezesa Klubu Sportowego „Gryf Sicienko” – Wiesława Wierzbanowskiego – są właśnie najmłodsze, dopiero co powstałe, drużyny „Orlików” i „Żaków”.

Na majówkowym święcie przybywa gości. Wszyscy chętnie oglądają także występy dzieci z poszczególnych szkół. – Każda taka impreza, a w gminie jest ich sporo, to wspaniała okazja, by nasi podopieczni mogli swoje umiejętności czy to recytatorskie, czy muzyczne, zaprezentować szerszej publiczności – mówią nauczyciele przygotowujący dzieci do występów.

Wśród organizatorów tej pełnej atrakcji majówki, jest także Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sicienku. Jej przewodnicząca – Jagoda Jarosz – od kilku lat zaprasza na tę imprezę rodziny, pokazując, jak wspaniale można się bawić i cieszyć życiem w otoczeniu przyjaciół i rodziny. – Właśnie o to nam chodzi – wyjaśnia pani Jagoda – by popularyzować takie piękne przykłady. Takie radosne chwile na pewno pozostawią dobre wspomnienia i przykłady do naśladowania.

Na tej społecznej płaszczyźnie pole do popisu mają także inne stowarzyszenia.

Andrzej Dorszewski – prezes bydgoskiego Katolickiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Specjalnej Troski i Ich Rodzin, wspiera w tej gminie ponad 20 osób niepełnosprawnych z 13 wiosek, organizując im m.in. wiele wycieczek na imprezy wyjazdowe w Chojnicach czy Koronowie. Podkreśla, że dobrze współpracuje mu się z gminą, na czym korzystają mieszkający tu niepełnosprawni.

Oto przyszli strażacy-ochotnicy / fot. A. K.

Majówka rozkręca się. Największe oblężenie przeżywa, darmowy tego dnia, minilunapark oraz namiot z zadymieniem, w którym dzieci przebrane w prawdziwe strażackie mundury mogą nauczyć się, jak postępować w razie pożaru. Co tam się dzieje! Trudno wprost opisać. Wszyscy podkreślają, że to bardzo pożyteczna zabawa. W tej gminie zresztą przez cały rok propaguje się wszelkie szkolenia, konkursy i zabawy służące bezpiecznym zachowaniom. Zdzisław Mazur – prezes Gminnego Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych – z ramienia OSP organizuje w szkołach Turniej Wiedzy Pożarniczej. A korzystając z okazji pan prezes chwali, że oto właśnie gmina zakupiła strażakom z OSP Kruszyn nowoczesny wóz ratowniczo–gaśniczy. Wspaniały! 

Wybrzmiewają ostatnie muzyczne majówkowe dźwięki. Dopisali goście i piękna słoneczna pogoda. Takich imprez w gminie Sicienko – liczącej około 10 tysięcy mieszkańców – stowarzyszenia organizują bardzo wiele. – I w budżecie zawsze znajdą się na to pieniądze – dodaje wójt Jan Wach. – Te imprezy są bardzo ważne, bo w ostatnich kilkunastu latach gminie przybyło „miejskich” mieszkańców, a takie spotkania wspaniale służą integracji, która w każdej społeczności jest nieoceniona.

W miastach również próbuje się organizować coraz popularniejsze święta ulic czy dzielnic, ponieważ tam też odczuwa się potrzebę wzmacniania międzyludzkich więzi. Może zatem przy okazji organizacji miejskich imprez warto sięgnąć do bogatego dziedzictwa ościennych gmin i częściej zapraszać koła gospodyń czy zespoły ludowe na miejskie spotkania? Gmina Sicienko chętnie podejmie taką współpracę.

Krystyna Lewicka-Ritter

JABŁECZNIK KAKAOWY

Na pikniku działała kawiarenka pod chmurką 

Składniki: 1 kg jabłek (najlepiej boskopy), szklanka cukru, 2 szklanki mąki pszennej, 5 jajek, szklanka oleju, cukier waniliowy, 3 łyżeczki kakao, 1 ½ łyżeczki proszku do pieczenia, ½ łyżeczki sody oczyszczonej, ½ łyżeczki cynamonu

Wykonanie: Jabłka obieramy i kroimy w kostkę. Pozostałe składniki miksujemy i do powstałej masy dodajemy jabłka. Wylewamy na blachę wysmarowaną tłuszczem i osypaną bułką tartą. Pieczemy w temperaturze 180 stopni 50 minut. Po wystygnięciu, jabłecznik ozdabiamy lukrem!

Lukier: szklanka cukru pudru+gorąca woda (mała ilość) + sok z cytryny

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor