Wydarzenia 7 mar 2019 | mk
Skutery elektryczne do wynajęcia wkrótce w Bydgoszczy

materiał blinkee.city

Od maja nad Brdą będzie można wypożyczyć nie tylko rower, ale także skuter elektryczny. W mieście z 35 maszynami pojawi się firma blinkee.city.

Markę blinkee.city chce budować w oparciu o ekologiczny boom w transporecie. Do tej pory skutery elektryczne na wynajem udało się jej wprowadzić w kilku miastach Polski, a także na Węgrzech, w Hiszpanii, Chorwacji i Skandynawii. – Plan na ten rok jest ambitny – chcemy zwiększyć flotę globalną, która aktualnie liczy 1050 maszyn, o 200 procent – mówi Marcin Maliszewski, prezes blinkee.city. – Poza tym planujemy dalszą ekspansję zagraniczną – przyszedł czas na Rumunię i Maltę – dodaje.

Jednak nie we wszystkich miastach skutery się przyjeły. Od tego sezonu sieć zniknie najprawdopodobniej z Łodzi, Rzeszowa i Kołobrzegu. Pojawi się za to w nowych miejscach – wiadomo już, że zadebiutuje w Kielcach i Bydgoszczy. – W Kielcach już w marcu na ulice wyjedzie 55 skuterów, natomiast w Bydgoszczy start planujemy na maj, z liczbą 35 maszyn – mówi prezes Maliszewski.

Podawany obecnie koszt to 69 groszy za minutę jazdy (59 groszy dla studentów). Jak tłumaczy Małgorzata Grzegolec z biura prasowego blinkee.city, skutery nie będą miały żadnego dedykowanego parkingu ani stacji, mogą być pozostawiane w dowolnym – dozwolonym prawem – miejscu w obszarze świadczenia usługi, skąd rozpocznie jazdę kolejny użytkownik.

Wynajem odbywa się za pośrednictwem aplikacji – po zarejstrowaniu się należy przesłać skan dokumentu uprawniającego do jazdy. Na weryfikację konta fima na 24 godziny.

Po weryfikacji znajdziemy w aplikacji najbliższe dostępne skutery, wybrany rezerwujemy. Rezerwacja trwa 15 minut: w tym czasie musimy dotrzeć do maszyny, a następnie odblokować ją w aplikacji. W kufrze znajdują się kask i nakładka higieniczna.

Po zakończeniu jazdy można pozostawić skuter w dowolnym miejscu parkingowym w obszarze objętym siecią blinkee.city. Po odłożeniu kasku do schowka, kończymy korzystanie w aplikacji.

Na skuterze mogą jechać dwie osoby – z myślą o tym w kufrze znajdują się dwa kaski. Koszt postoju to 9 gr za minutę. Za całodzienne wypożyczenie skutera nie zapłacimy więcej niż 89 złotych – określa to limit.

Od tego sezonu w aplikacji możliwe jest także śledzene historii przejadów i opłat. – Dodatkowo już wkrótce wprowadzimy możliwość obsługi naszych pojazdów przy pomocy QR kodu. Będzie to stanowiło formę przyspieszonej rezerwacji skutera – tłumaczy Marcin Maliszewski.

Inauguracja wypożyczalni w Bydgoszczy planowana jest na maj, dokładna data nie jest jeszcze znana. Jak tłumaczy Małgorzata Grzegolec, wpływ na nią mogą mieć m.in. warunki atmosferyczne.

mk Autor