Solec walczy, by ludzie czytali książki
Mieszkańcy Solca bili rekord czytania w jednym momencie, w ramach akcji „Jak nie czytam, jak czytam”/ fot. materiały biblioteki
Nowości czytelnicze i nowinki techniczne, program, w którym każdy mógł zaproponować, jakie książki mają znaleźć się w bibliotece, akcja „Jak nie czytam, jak czytam” – w Solcu Kujawskim trwa walka o czytelników.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Badania przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową wykazują, że w 2016 r. tylko 37 procent Polaków w wieku co najmniej 15 lat sięgnęło po jakąkolwiek lekturę. Nie czytają dorośli, nie czytają dzieci ani młodzież. W Solcu Kujawskim propagatorzy książek jednak się nie poddają i walczą, by mieszkańcy zaglądali do książek.
Według danych soleckiej Biblioteki Publicznej, mieszkańcy w wieku od 13 do 19 lat stanowią około 20 proc. czytelników. Co roku opracowywane są statystyki, z których wynika, że poziom czytelnictwa nie zmienia się. Jak zatem zachęcić do sięgnięcia po książkę, tym bardziej że wakacje to dobra do tego okazja?
– Trzeba dbać o nowości czytelnicze, by biblioteka była atrakcyjna dla mieszkańców i przyciągała jak największe grono zainteresowanych – mówi Iwona Lichocka, dyrektor Biblioteki Publicznej w Solcu Kujawskim.
W parze z nowościami czytelniczymi idą również nowinki techniczne. Młodzi ludzie chętniej niż osoby starsze korzystają z nowoczesnych technologii. – Młodzież coraz częściej sięga po audiobooki. Natomiast dorosłych jest bardzo trudno do nich przekonać, wolą papierową wersję – dodaje dyrektor Lichocka.
Od trzech lat w soleckiej Bibliotece Publicznej działa wolontariat. Chętni poświęcają swój wolny wakacyjny czas, by przyjrzeć się pracy w bibliotece i zdobyć nowe umiejętności. Zdaniem Iwony Lichockiej nie jest to łatwa praca, ale chętnych nie brakuje. Oprócz wolontariatu działają także trzy kluby dyskusyjne, w tym dwa dla nastolatków i studentom. Ich członkowie spotykają się raz w miesiącu, omawiając problematykę wybranych przez siebie książek.
Do szkolnych lektur młodzież się nie garnie. Co prawda, zawsze znajdzie się grupka osób, która często odwiedzają bibliotekę i wypożyczają książki, ale nie jest ona zbyt liczna. Aby pobudzić uczniów do sięgania po książki, w tym roku został zrealizowany projekt, którego celem jest promocja czytelnictwa. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupionych zostało 450 woluminów dla biblioteki Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Solcu Kujawskim. Cała szkolna społeczność mogła zgłaszać swoje propozycje, tak, aby każdy znalazł odpowiednią dla siebie lekturę. Gros znich to pozycje beletrystyczne. Największym powodzeniem cieszą się książki Nicholasa Sparksa, Richarda Paula Evansa, Stephena Kinga, a także Barbary Rosiek czy Katarzyny Bereniki Miszczuk.
– Dzięki temu programowi czytelnictwo poprawiło się, bo młodzież ma dostęp do nowości. Oczywiście, zawsze mogłoby być lepiej. Obserwując uczniów, widzę, że wielu z nich ma potrzebę czytania. Po prostu niektórzy nie mają motywacji albo zbyt szybko się zniechęcają – mówi Małgorzata Fiałkowska, nauczycielka wiedzy o kulturze, bibliotekarka w ZSOiZ w Solcu Kujawskim i jedna z głównych organizatorek akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.
Dzięki takim projektom jak „Polak mały” i „Cała Polska czyta dzieciom” zainteresowanie książkami rozbudzane jest już wśród najmłodszych. Takie akcje prowadzone są w oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 4 w Solcu Kujawskim. Do ich organizacji włączają się pracownicy Muzeum Solca im. Księcia Przemysła, m.in., Agnieszka Wysocka oraz Małgorzata Fiałkowska z ZSOiZ.
Akcja „Jak nie czytam, jak czytam” stała się już pewnego rodzaju symbolem promowania czytelnictwa w Solcu Kujawskim. W 2016 roku wzięło w niej udział 100 uczestników, w tym roku szacuje się, że około 610. Rekord zatem został pobity, co jest niewątpliwie zachętą do organizowania kolejnych jej edycji.
Pomysłodawcą tego wydarzenia w Polsce jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, w Solcu Kujawskim głównymi koordynatorkami i organizatorkami są Małgorzata Fiałkowska z ZSOiZ wraz z Barbarą Kowalską i Beatą Dąbrowską z Gimnazjum Publicznego nr 2.
W ramach tegorocznej imprezy ulicami miasta przeszedł barwny korowód składający się m.in. z przedstawicieli władz gminy, uczniów, nauczycieli, bibliotekarzy, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zakończył swój marsz na schodach odnowionego soleckiego dworca kolejowego. Były przygotowane przez uczniów transparenty zachęcające do znalezienia czasu i chęci na lekturę. Grupa uczniów przebrała się za postaci z bajek. Z głośników rozbrzmiewały hasła propagujące czytanie oraz cytaty z kultowych dzieł literackich wybranych przez młodzież.
Natalia Słomkowska