Wydarzenia 17 wrz 19:17 | mk
Światowy Dzień Sybiraka uczczony w Bydgoszczy

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

17 września 2022 roku przypada 83. rocznica agresji ZSRR na Polskę. Każdego roku tego dnia obchodzony jest także Światowy Dzień Sybiraka. Na Starym Rynku w Bydgoszczy odbyła się uroczystość z ceremoniałem wojskowym.

Obchody rozpoczęły się Mszą św. w intencji wszystkich poległych w obronie Ojczyzny sprawowaną przez ks. bp. Krzysztofa Włodarczyka.

Dalsza część uroczystości odbyła się na Starym Rynku: pod pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej na Starym Rynku delegacje złożyły wiązanki kwiatów. 

W obchodach wzięli udział kombatanci, członkowie Związku Sybiraków, przedstawiciele władz samorządowych, rządowych, mieszkańcy i harcerze. 

Pierwszy Światowy Dzień Sybiraków odbył się w 2004 roku, został zorganizowany przez Związek Sybiraków. Od 2013 ma status święta państwowego. 

Pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir rozpoczęła się w lutym 1940 roku rozpoczęła się, przeprowadziło ją NKWD. – W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski – czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

Zdjęcia: Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

 

mk Autor