Wydarzenia 27 mar 2017 | Redaktor
Święty Jan Paweł II patronem województwa kujawsko-pomorskiego

Św. Jan Paweł II / fot. Wikipedia

W poniedziałek (27.03) sejmik województwa przez aklamację zatwierdził patronat św. Jana Pawła II nad województwem kujawsko-pomorskim. Stosowną zgodę wydała wcześniej watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

„Nie tylko dla nas, ale dla milionów ludzi na świecie Jan Paweł II jest orędownikiem dialogu opartego na prawdzie, miłości i sprawiedliwości, które winny znaleźć odzwierciedlenie w życiu społecznym, gospodarczym i osobistym” – czytamy w stanowisku sejmiku w sprawie ustanowienia św. Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego.

Władze od dłuższego czasu zabiegały o ustanowienia Jana Pawła II patronem naszego regionu. W lutym zeszłego roku sejmik zwrócił się z prośbą do władz kościelnych o zgodę na takie posunięcie, powołując się na ścisłe związki województwa z postacią wielkiego Polaka. Samorząd argumentował, że Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego ustanowione w 2008 roku, obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze, a także, że papież Polak jest honorowym obywatelem piętnastu miast i dwudziestu dziewięciu gmin w naszym regionie.

Prośbę władz samorządowych zaakceptowała watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Stosowne pismo, przedstawił w poniedziałek (27.03) władzom województwa ordynariusz diecezji toruńskiej biskup Andrzej Suski, który uczestniczył w poświęconej tej kwestii uroczystej części sesji sejmiku województwa. Wśród gości byli też parlamentarzyści z naszego regionu, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowcy.

Patronat ten to odważne upominanie się o to, co buduje relacje między ludźmi w oparciu o trwałe wzorce, sprawdzone i szanowane przez wszystkich, wierzących i niewierzących, i przyczyniające się do rozwoju każdej osoby – mówił marszałek Piotr Całbecki w swoim wystąpieniu poprzedzającym przyjęcie dokumentu.

Święty Jan Paweł II patronem województwa kujawsko-pomorskiego / fot. KPUM

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor