Tak będą się nazywać bydgoskie ulice? Oto propozycje PiS
Jan Nowak Jeziorański / fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Radni PiS zwrócili się do przewodniczącego Rady Miasta o zwołania nadzwyczajnej sesji w sprawie dekomunizacji ulic. Ich propozycje na nowe nazwy to m.in. Studencka, Ku Słońcu, Legionów Polskich, Krzysztofa Gotowskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną samorządy mają czas do 2 września na zmianę nazw ulic, mostów, placów etc., których nazewnictwo upamiętnia osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. W opinii Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy jest 9 takich nazw: ośmiu ulic i jednego parku.
- Musimy zmienić nazwy, aby zachować twarz i zrealizować ustawę. W mieście odbyły się dwa plebiscyty, które przyniosły wiele ciekawych propozycji. Czerpaliśmy inspirację z głosów mieszkańców. Chcemy zakończyć dyskusje społeczne i dlatego przedstawiamy swoje propozycje. To nie są nazwy propagandowe. Zależało nam, aby nowe nazwy nie powodowały niepokojów społecznych i były akceptowalne dla wszystkich mieszkańców – tłumaczy Stefan Pastuszewski, radny PiS.
Klub PiS przygotował szereg uchwał, które chce przedstawić radnym na specjalnej sesji Rady Miasta. Wniosek o zwołanie sesji trafił już na biurko przewodniczącego Zbigniewa Sobocińskiego.
Co proponują radni PiS?
Politycy PiS zaproponowali aby ulica Stanisława Lehmana zmieniła nazwę na Bernarda Śliwińskiego, Teodora Duracza na Krzysztofa Gotowskiego, Oskara Langego na Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Józefa Powalisza na Jeremiego Przybory, Zygmunta Berlinga na Studencką, Armii Ludowej na Legionów Polskich, Planu 6-letniego na Ku Słońcu, Bolesława Rumińskiego na Kowalską, a park Zbigniewa Załuskiego przemianować na Leszka Jana Malinowskiego.
Kim są patroni?
Bernard Śliwiński – doktor prawa, powstaniec wielkopolski, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, prezydent Bydgoszczy w latach 1922-25, podczas wojny obronnej w 1939 dostał się do niewoli, zmarł w 1941 roku w obozie Naubrandenburgu.
Krzysztof Gotowski – jeden z założycieli Solidarności Regionu Bydgoskiego, przewodniczący Komisji Zakładowej Solidarności w Elektromontażu, internowany w stanie wojennym, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, a pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jan Nowak–Jeziorański – legendarny kurier AK z Warszawy, wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, , kawaler Orderu Odrodzenia Polski.
Jeremi Przybora – polski poeta, pisarz, satyryk, aktor, w latach 1945-48 pracował w rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy.
Leszek Jan Malinowski – żołnierz AK Okręgu Wileńskiego, od 1946 roku związany z Bydgoszczą, działacz Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, członek kolegium redakcyjnego „Kroniki Bydgoskiej”.