Wydarzenia 15 wrz 2017 | Magdalena Liczkowska
TehoFest udowodni, że Bydgoszcz ma skarb

Zwiedzanie wystaw z przewodnikami, warsztaty, plener malarski i koncert grupy Karbido to tylko niektóre elementy bogatego programu tegorocznego TehoFestu. Trzecia edycja imprezy na Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH20 upłynie pod hasłem „Bydgoszcz ma skarb”.

Do wspólnej zabawy będą tym razem zachęcać bohaterowie trzech ponadczasowych filmów przygodowych: szalony profesor z „Powrotu do przyszłości”, bohaterka filmu „Miłość, szmaragd i krokodyl” oraz sam Indiana Jones. Ci niezwykli poszukiwacze skarbów, patronujący festiwalowi, udowodnią, że dziedzictwo przemysłowe naszego miasta to klejnot, który warto odkryć, a TehoFest jest do tego doskonałą okazją.

Bydgoszcz od nieznanej dotychczas strony chcą pokazać trzy instytucje (Muzeum Okręgowe, Miejskie Centrum Kultury i Wyższa Szkoła Gospodarki), które wystąpiły z inicjatywą ustanowienia przyszłego roku rokiem bydgoskiego dziedzictwa przemysłowego.

Mamy sformułowane cele i zarys programu. Wiemy, co chcielibyśmy, moglibyśmy i powinniśmy przeprowadzić w przyszłym roku, aby wypromować to dziedzictwo w Bydgoszczy i poza nią. Chodzi nam o wygenerowanie pozytywnego przesłania, bo to dla miasta wielka szansa w zakresie rozwoju turystyki – mówi Michał Woźniak, dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

TehoFest rozpocznie się w sobotę, 16 września o godz. 12.00 w różnych obiektach należących do Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła. Atrakcji nie zabraknie przez cały dzień – będzie okazja do odwiedzenia m.in. Muzeum Fotografii, Introligatorni WiMBP, dawnej Gazowni Miejskiej, Muzeum Kanału Bydgoskiego, Hali Pomp, Wieży Ciśnień czy Muzeum Mydła i Historii Brudu.

W czasie TehoFestu funkcjonować będzie również Muzeum Farmacji mieszczące się w zamkniętej niedawno Aptece pod Łabędziem. To jedna z niewielu okazji, aby obejrzeć zbiory tego muzeum, ponieważ w związku z ich przejściem pod skrzydła Muzeum Okręgowego eksponaty nie będą w najbliższym czasie dostępne dla zwiedzających.

Oprócz zbiorów Muzeum Farmacji, Muzeum Okręgowe podczas TehoFestu zaprezentuje m.in. pokazy filmów – w ramach „Kino na fest” będzie można pod spichrzami zobaczyć np. najnowszą część filmu „Noc w muzeum”. Specjalne promocje i konkursy z nagrodami czekają na najmłodszych, którzy odwiedzą muzeum i wezmą udział w prezentacji książeczki o szlaku TeH2O. Odbędzie się plener malarski, a w fotobudce na Wyspie Młyńskiej będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Również na Wyspie Młyńskiej odbędą się rozmaite warsztaty, a przy Europejskim Centrum Pieniądza chętni wybiorą się na wycieczkę po „Wyspie skarbów”. Atrakcje przygotowało również Exploseum – będzie można wybrać się w podróż do „zakazanej strefy” i zwiedzić III strefę linii produkcji nitrogliceryny.

Uwaga, zmiana! Niestety, prognoza pogody na 16 września zmusiła organizatorów do przeniesienia wieczornego finału TehoFest z Wyspy Młyńskiej pod dach Fabryki Obrabiarek do Drewna przy Nakielskiej 53.

Miejsce jest jak najbardziej do tego uprawnione, bo FOD jest jednym z obiektów szlaku dziedzictwa poprzemysłowego i wodnego TeH2O.

 O godz. 19.00 w FOD-zie rozpocznie się finałowa prezentacja obiektów szlaku, a o 21.00 – koncert grupy Karbido wzbogacony o wzbogacony o pokaz mappingu w wykonaniu VJ Group Cube z Ukrainy.

Pełen program imprezy znajduje się na stronie ludzieitechnika.pl.

 

Magdalena Liczkowska

Magdalena Liczkowska Autor

Redaktor/PR