Wydarzenia 2 paź 2017 | Andrzej Pawełczak
To nie będą mieszkania za darmo…

Rozpoczęły się konsultacje w sprawie programu Mieszkanie plus

W poniedziałek (2.10) odbyły się w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy konsultacje publiczne pierwszych lokalizacji programu Mieszkanie plus. Są one połączone z prezentacją zasad funkcjonowania Krajowego Zasobu Nieruchomości. Spotkanie w Bydgoszczy rozpoczyna krajowy cykl konsultacji poświęconych temu rządowemu programowi.

Dla kogo przeznaczone będą lokale z programu Mieszkanie plus, na jakich terenach powstaną, jaka ma być rola samorządów, jak działa Krajowy Zasób Nieruchomości? Na te, między innymi,  pytanie odpowiadał przedstawicielom samorządów goszczący w Bydgoszczy wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

Program Mieszkanie plus polega na budowie tanich mieszkań na wynajem, z opcją ich wykupu. - Obecnie zbieramy od starostów informacje o zasobie mienia skarbu państwa, czyli atrakcyjnych działkach, na których mogłyby stanąć mieszkania na wynajem – powiedział wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. - Konsultowane obecnie rozwiązanie jest bardzo kompleksowym i skorzystać będzie mógł z niego każdy samorząd.

Takie mieszkanie będzie można docelowo wykupić albo tylko długoterminowo wynajmować. Pierwsze takie mieszkania zostaną oddane do użytku w 2019 roku.

O najem mieszkania będzie się mógł ubiegać każdy, niezależnie od swojej sytuacji finansowej, rodzinnej czy wieku. Liczyć się będzie tylko jedno – terminowe uiszczanie opłat.

Pierwszeństwo w programie będą miały osoby, które ucierpiały w wyniku klęsk żywiołowych, które zostały wywłaszczone z uwagi na realizowane cele publiczne, np. drogi, linie kolejowe, obiekty przeciwpowodziowe, a także rodziny o niskich dochodach, czy takie, w których jest niepełnosprawne dziecko.

Jak podkreślił wiceminister Żuchowski, to nie są mieszkania za darmo ani mieszkania komunalne, ani socjalne. - Program adresowany jest do osób, które zarabiają, ale dla banków nie są wiarygodnymi klientami, więc nie otrzymają kredytu hipotetycznego. Wchodząc w tryb umowy najmu z opcją dojścia do własności, klient będzie więcej płacił operatorowi, ale też nabędzie wszelkie prawa właścicielskie – tłumaczy Tomasz Żuchowski.

W ramach programu budowane będą budynki zarówno wielorodzinne, ale będą mogły powstawać też domy w zabudowie jednorodzinnej. Inwestycje muszą być powiązane z dostępnością do dróg, szkół, usług, miejsc postojowych.

Umowa najmu bez opcji wykupu będzie zawierana na czas oznaczony, jednak nie dłuższy niż 15 lat. Ci, którzy zadeklarują, że chcą wykupić mieszkanie, będą płacić więcej i umowa z nimi zostanie zawarta na 30 lat. Stawka maksymalnego czynszu dla województwa kujawsko-pomorskiego wraz z ratą (zakładając 30-letni okres wykupu mieszkania) wyniesie 10,56 zł za metr kwadratowy, zaś bez opcji wykupu 7,39 zł.

Do 11 listopada starostowie powiatów mają zgłosić wojewodzie listę wolnych działek należących do Skarbu Państwa, Krajowy Zasób Nieruchomości oczekuje także na propozycje nieruchomości przygotowanych przez samorządy.