Wydarzenia 12 wrz 2019 | Redaktor
W Bydgoszczy otwarto drugie okno życia

fot. materiały Fundacji Wielka Rodzina/Facebook

Osoba, która nie jest w stanie lub nie chce zaopiekować się swoim dzieckiem, może anonimowo pozostawić je w nowym oknie życia przy ul. Łowickiej 68. Drugie w Bydgoszczy okno będzie działać przy Fundacji Wielka Rodzina.

Fundacja Wielka Rodzina to dzieło państwa Adama i Violetty Joppek, którzy od 15 lat starają się nieść pomoc potrzebującym. Zaczęło się od wspierania ubogich rodzin, później narodził się pomysł stworzenia Rodzinnego Domu Dziecka, a od kilku lat prowadzą także Fundację Wielka Rodzina, której działalność wciąż się rozrasta. Kolejnym jej dziełem jest nowo otwarte okno życia, które założyciel Fundacji nazywa „wisienką na torcie” całej działalności.

– Okno życia jest nie tylko niesieniem pomocy ludziom w najtrudniejszych sytuacjach życiowych, ale też kolejnym krokiem ku temu, żeby uczyć młodych ludzi, których wychowujemy w Rodzinnym Domu Dziecka, wrażliwości i poczucia odpowiedzialności za życie drugiego człowieka – mówi. Podkreśla, że podopieczni bardzo chętnie angażują się w pomoc innym i nie wątpi, że tak będzie i tym razem.

Pieczę nad procesem powstawania okna życia we współpracy z Rodzinnym Domem Dziecka sprawowało Caritas. Od teraz czuwać będzie także nad jego funkcjonowaniem.

Okno w Rodzinnym Domu Dziecka we wtorek (10 września) poświęcone zostało przez przewodniczącego Komisji Charytatywnej KEP biskupa Wiesława Szlachetkę. W uroczystościach uczestniczyli także biskup Jan Tyrawa oraz dyrektor Caritas Polska ksiądz Marcin Iżycki.

Nowo otwarte okno znajduje się przy ulicy Łowickiej 68 w Bydgoszczy. To bezpieczne miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko, którym nie jest w stanie lub nie chce zaopiekować się po narodzeniu. Po dwóch minutach od pozostawienia noworodka w oknie włącza się sygnał, który alarmuje o tym osoby dyżurujące.

Dziecko zostaje następnie zabrane do szpitala, by zadbano o nie pod względem medycznym. powiadomiony też zostaje ośrodek adopcyjny.

Nad pierwszym oknem życia w Bydgoszczy, przy ul. Gdańskiej 56, czuwają siostry klaryski od wieczystej adoracji. - Do tej pory uratowało ono życie dwojga dzieci – mówił podczas uroczystości dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Wojciech Przybyła.

W całej Polsce okna życia dały schronienie już blisko stu dzieciom.

Zofia Płachta

fot. materiały Fundacji Wielka Rodzina/Facebook

cyt. ks. Wojciecha Przybyły za: diecezja.bydgoszcz.pl

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor