Wodniacy już czuwają nad bezpieczeństwem nad Zalewem Koronowskim
Fot. Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy
Sezon wakacyjny dla bydgoskich wodniaków już się rozpoczął. Policjanci od 16 czerwca, aż do końca sierpnia 2017 roku będą pełnić służbę na wodzie w Pieczyskach nad Zalewem Koronowskim.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Czterech policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy oddelegowanych jest przez całe lato do służby w sezonowym posterunku, który działa w Pieczyskach. Dzięki dodatkowym środkom przekazanyn przez Starostwo Powiatowe, policjanci całego ogniwa wodnego będą również pełnić dodatkowe służby ponadnormatywne, dbając o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad akwenami w powiecie.
Ich służba to godziny spędzone prawie wyłącznie na wodzie, w godz. 10.00-18.00 oraz 12.00-20.00. Mają do dyspozycji łódź motorową: Sportis K 6500 z silnikiem o mocy 200 KM, dwa quady oraz radiowóz.
Dużym problemem są nielegalne rozpalanie ogniska czy grillowanie w odległości mniejszej niż 100 metrów od ściany lasu, co jest według przepisów zabronione i może grozić pożarem.
Podczas służby na wodzie policjanci sprawdzają obowiązkowe wyposażenie łodzi, czuwają nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieli, a każdą kontrolę kończą badaniem trzeźwości. Pierwsze kontrole funkcjonariusze przeprowadzili w miniony długi weekend, gdzie nad Zalewem Koronowskim wypoczywało wiele osób. Było bezpiecznie. Policjanci podczas służby udzielili pomocy w podniesieniu żaglówki, która się wywróciła przez podmuch wiatru.
Korzystający z wypoczynku na wodzie powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Policjanci bezwzględnie będą karać osoby pływające kajakami, łódkami czy rowerami wodnymi pod wpływem alkoholu. Co więcej, taka jednostka wodna może zostać odholowana.
Funkcjonariuszew spółpracują z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, służbą medyczną, strażą pożarną i strażą leśną.
Policjanci przypominają, że w większości przypadków główną przyczyną utonięć jest brawura, alkohol i lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa.