Wydarzenia 3 lip 2017 | Redaktor
Wybieramy patronów nowych tramwajów

Rozpoczyna się plebiscyt na patronów nowych bydgoskich tramwajów. Zabawa potrwa do 31 lipca, a nagrodą główną jest tablet.

W grudniu 2015 roku mieszkańcy wybierali patronów dla 12 tramwajów zakupionych w ramach budowy linii do Fordonu. Teraz wybieramy 17 patronów. Miasto, w związku z budową nowej linii w ciągu ul. Kujawskiej i modernizacją sieci na Kapuściskach, zamówiło 18 nowoczesnych pojazdów, jednak decyzją prezydenta jeden tramwaj ma już swojego patrona. Prezydent przychylił się bowiem do prośby środowiska niewidomych, aby poza konkursem nazwać jgo imieniem Oskara Pichta.

17 patronów mieszkańcy wybiorą z listy 34 nazwisk osób związanych z Bydgoszczą. Począwszy od 3 lipca aż do 31 lipca w każdy poniedziałek i środę o godzinie 14.00 na portalu społecznościowym miasta publikowanych będzie po 5 pytań związanych z kandydatami oraz historią komunikacji miejskiej.

Odpowiedzi należy wysyłać wyłącznie na adres: umbkonkurs@gmail.com. Czas udzielenia odpowiedzi będzie liczony w każdym dniu, w którym ukażą się pytania i zsumowany 31 lipca. Oznacza to, że największe szanse na zwycięstwo mają te osoby, które odpowiadać będą systematycznie i szybko. W zabawie udział mogą wziąć wyłącznie osoby, które zagłosują na propozycje nazw patronów tramwajów.

Oto nazwiska kandydatów. Krótkie biogramy kandydatów można znaleźć na stronie Urzędu Miasta Bydgoszczy.

1. Bartłomiej z Bydgoszczy

2. Bełza Witold

3. Biały Leszek por.

4. Blumwe Carl

5. Brończyk Andrzej

6. Ciepły Teresa

7. Cieszewski Stefan

8. Drygała Waleria

9. Glücklich Henryk

10. Gordon Wincenty

11. Grzymała-Siedlecki Adam

12. Gwincińska Felicja

13. Hoffman Kazimierz

14. Jachnina Anna

15. Jagodziński Michał

16. Konieczka Hieronim

17. Kuczma Rajmund

18. Maciaszek Jan

19. Mackiewicz Zygmunt prof.

20. Malewski Zygmunt

21. Milecki Edmund

22. Nowakowski Tadeusz

23. Piotrowski Maksymilian Antoni

24. Piórek Władysław

25. Przybora Jeremi

26. Rucińska Wanda

27. Rupniewski Jerzy Mieczysław

28. Siemaszkowa Wanda

29. Szwalbe Andrzej

30. Teska Jan

31. Turwid Marian

32. Warmiński Emil

33. Wielki Kazimierz Król

34. Wierzbicki Melchior

Warto wiedzieć

Oskar Picht nazwany jest „ojcem niewidomych”. Od 1912 roku do zakończenia I wojny światowej obejmował stanowisko dyrektora Prowincjonalnego Zakładu dla Niewidomych w Bydgoszczy (obecnie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 Dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej przy ul. Krasińskiego 10) w Bydgoszczy. W swojej pracy wykazywał się wieloma działaniami na rzecz samodzielności osób niewidomych. Wielką wagę przywiązywał do rozwoju czytelnictwa oraz uczestnictwa osób z dysfunkcją narządu wzroku w działaniach o charakterze kulturalnym. Był inicjatorem powstania filmu dla niewidomych, przeznaczonych dla nich audycji radiowych oraz czasopism. Ponadto opracował i opatentował maszynę brajlowską umożliwiającą pisanie osobom niewidomym. Zlecił także zbudowanie specjalnego globusa dla niewidomych. Jego działania były pionierskie i innowacyjne. Opracowane przez niego maszyny i rozwiązania stosowane są do dziś.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor