Wydarzenia 25 cze 2020 | Jarosław Aleksander
Wybory prezydenckie. Rekordowa frekwencja za granicą

fot. MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło bilans akcji rozsyłania pakietów wyborczych za granicą. Pobito rekord. Chęć zagłosowania w wyborach prezydenckich zadeklarowało 387 tys. osób.

Wiceminister MSW, Piotr Wawrzyk przekazał dane dotyczące głosowania za granicą. Do udziału w głosowaniu zgłosiło się 387 tys. Polaków zamieszkałych za granicą. To aż o 200 tys. więcej niż w wyborach prezydenckich 5 lat temu.

Rozsyłanie pakietów wyborczych rozpoczęło się 16 czerwca. W ogromną akcję zaangażowała się cała polska służba dyplomatyczna i konsularna. 

Przygotowanie pakietów wyborczych i ich wysyłka rozpoczęły się od 16 czerwca. Dla wyborców głosujących korespondencyjnie wysłane zostały wszystkie pakiety, których wyborcy oczekiwali. W samym Londynie przygotowano 77 tysięcy pakietów, a pracowało nad tą wysyłką prawie 100 osób ze służby dyplomatycznej i konsularnej - poinformował wiceminister spraw zagranicznych.

Ambasady z całego świata pokazują pakiety wyborcze który już do nich wróciły. 

Ambasada RP w Wellington w Nowej Zelandii poinformowała w mediach społecznościowych:

Do dnia wyborów jeszcze pięć dni, a my otrzymaliśmy już ponad połowę pakietów z powrotem. Czekamy na resztę. I wyborców oddających głos osobiście.

Już ponad 10 tys. pakietów wyborczych zostało odesłanych do naszego konsulatu. Państwa głosy zostaną zabezpieczone i będą 24 godziny na dobę chronione. Otwarcie pakietów nastąpi w dniu wyborów - zapewnia Konsulat Generalny RP w Monachium.

 

Na podstawie: MSZ

Jarosław Aleksander Autor

Katolicka Bydgoszcz