Zdrowie i uroda 16 paź 2020 | kd
Masz tę grupę krwi?  Jesteś mniej narażony na zakażenie COVID-19

W czasopiśmie naukowym "Blood Advanced" zostały zamieszczone wyniki najnowszych badań. Wg. naukowców osoby posiadające grupę krwi 0 są odporniejsze na zakażenie, a jeśli już się zakażą, to jest duża szansa na łagodniejszy przebieg choroby.

Badania zostały przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Hematologii (ASH) na łącznej próbie ponad 470 tys. osób zainfekowanych wirusem SARS-CoV-2. Wykazano, że osoby z grupą krwi 0 mają mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia. Również rzadziej zapadają na najcięższe formy COVID-19. Dane te porównano z wynikami ponad 2,2 mln osób z całego świata chorych na COVID-19.

Naukowcy przypuszczają, że ważnym czynnikiem chroniącym przed zakażeniem koronawirusem mogą być przeciwciała zawarte w grupie krwi 0. Grupa 0 posiada przeciwciała anty-A oraz anty-B.

- Zaletą tych badań jest fakt, że zostały one przeprowadzone na bardzo dużej próbie badawczej oraz, że potwierdzają istniejące wcześniej przypuszczenia, że grupa krwi ma wpływ na przebieg zakażenia - czytamy.

Zaznaczono jednak, że istnieje szereg zmiennych, od których uzależniony jest proces reakcji organizmu na zakażenie, takich jak np. przewlekłe choroby, na które cierpi pacjent.Inf. "Blood Advanced"

kd Autor