Zdrowie i uroda 5 lip 2020 | Jarosław Aleksander
Napoje energetyczne groźne dla dzieci i młodzieży?!

fot. JT

Napoje energetyczne modne wśród młodzieży mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Pite przez dorosłych z umiarem są dopuszczalne. Światowa Organizacja Zdrowia i lekarze przestrzegają!

Poradziliśmy sobie z dopalaczami. Dostęp do alkoholu i papierosów dla młodzieży jest utrudniony. Nastała jednak inna moda, nie mniej niebezpieczna. Są to napoje energetyczne.

 

Spożywane przez młodych ludzi lub kobiety w ciąży może mieć katastrofalne skutki. Po pierwsze taki napój jak każda używka do pewnego stopnia uzależnia. Organizm z czasem potrzebuje jej więcej dla tego samego efektu.

 

Brak codziennej dawki „używki” obniża nastrój i powoduje lęki oraz nerwowość.

 

Coraz częściej słyszy się głosy lekarzy i rodziców z apelami o ograniczenie dostępu młodzieży do tego typu napojów. Lobby producentów czerpiące krociowe zyski ze sprzedaży napojów energetycznych stara się te głosy wyciszać. Stosuje się nieetyczne kampanie reklamowe skierowane właśnie do młodych ludzi. Producenci nie informują o szkodliwości kofeiny, przedawkowania witaminy B12 oraz innych substancji zawartych w tego typu produktach.

 

Na zachodzie niektóre sieci handlowe wprowadziły zakazy sprzedaży tych napojów młodzieży poniżej 16 roku życia. Są też kraje, w których energetyki dostępne są tylko w aptekach.

 

Póki co brak regulacji prawnych w tym temacie. Warto samemu zwrócić uwagę co piją nasze dzieci i w jakich ilościach. Brak zakazów prawnych nie zwalnia nas z odpowiedzialności i krytycznego podejścia do substancji psychoaktywnych jakimi są napoje energetyczne.

Jarosław Aleksander Autor

Katolicka Bydgoszcz