Zdrowie i uroda 28 lip 2020 | Krzysztof Drozdowski
Pierwszy przypadek koronawirusa u kota. Zakażenie przeszło z człowieka na zwierzę

fot. pixabay

W jednej z miejscowości w Wielkiej Brytanii doszło do zakażenia koronawirusem domowego kota. Według wszelkich przeprowadzonych badań zakażenie przeszło z człowieka na kota.

Pamiętaj o apteczce

Zdrowie i uroda 17 lip 11:45

Dotychczas nie odnotowano przypadku w którym przeszło by zakażenie z zwierzęcia na człowieka. W Wielkiej Brytanii stwierdzono jednak odwrotność tego procesu. Domowy kot zaraził się od swoich właścicieli, u których wcześniej stwierdzono zakażenie. 

Obecnie rodzina jak i kot już są zdrowi. Światowa organizacja zdrowia (WHO) już wcześniej ostrzegała, że domowe koty są najbardziej narażone za zakażenie COVID-19.

 

To pierwszy w Wielkiej Brytanii przypadek kota domowego z wynikiem pozytywnym (testu) na Covid-19, ale nie powinien on być powodem do niepokoju. Badanie tego przypadku sugeruje, że zakażenie przeszło z człowieka na zwierzę, a nie na odwrót

— powiedziała Yvonne Doyle, dyrektor medyczna rządowej agencji Public Health England.

Jest to bardzo rzadki przypadek, dotychczas zwierzęta, u których wykryto zakażenie, wykazywały jedynie łagodne objawy kliniczne i wracały do zdrowia w ciągu kilku dni. Nie ma dowodów wskazujących na to, że zwierzęta domowe bezpośrednio przenoszą wirusa na ludzi. Będziemy nadal uważnie monitorować tę sytuację i aktualizować nasze wytyczne dla właścicieli zwierząt domowych w przypadku zmiany sytuacji

— powiedziała z kolei Christine Middlemiss, główna lekarz weterynarii.

 

 

Inf. wpolityce.pl

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.