Żużel 6 lis 2020 | Redaktor LuPa
Abramczyk Polonia się zbroi!

fot. Michał Młodzikowski/Polonia

Abramczyk Polonia Bydgoszcz nie próżnuje: w trakcie okienka transferowego klub zatrzymał najlepszych żużlowców i podpisał umowy z nowymi zawodnikami. Przy Sportowej zaczyna się mówić o awansie do Ekstraligi.

Środowy (4 listopada) poranek przyniósł znakomitą wiadomość dla kibiców czarnego sportu znad Brdy. Kontrakt z klubem na kolejny sezon podpisał Grzegorz Zengota. – Jedziemy razem! Tego wszyscy chcieliśmy – powiedział „Zengi” tuż po podpisaniu kontraktu. – Wierzę, że ten zespół, który zbudował prezes Jerzy Kanclerz, będzie walczył o wejście do ekstraligi, a my zbudujemy fajną atmosferę w drużynie.

Były reprezentant Polski z powodu kontuzji pauzował 1,5 roku. W końcówce sezonu został wypożyczony do Polonii Bydgoszcz z Motoru Lublin. W trzech meczach zdobył 26+3 pkt. i może pochwalić się średnią 2,071 pkt./bieg i 8,67 pkt./mecz. To w dużej mierze jego postawa zdecydowała o tym, że Polonia utrzymała się w lidze. Teraz przywiezione przez niego punkty mają pozwolić na awans do elity.

Z Polonią na kolejny sezon związali się także dwaj najskuteczniejsi stranieri: Duńczyk Andreas Lyager i Francuz David Bellego. Lyager zanotował w minionym sezonie najwyższą średnią biegopunktową w bydgoskim zespole – 2,097. W 62 biegach tylko dwukrotnie przyjechał na ostatnim miejscu (nie licząc wykluczeń). Średnio na mecz Lyager zdobywał 8,43 punkta. Bellego także okazał się bardzo skuteczny, choć z powodu kontuzji opuścił kilka spotkań. W 42 biegach wywalczył 74+6 pkt., co daje 1,905 pkt./bieg. Jego średnia meczowa to 9,25 punkta. W przyszłym sezonie w dalszym ciągu będą stanowić o sile zespołu.

Choć okienko transferowe rozpoczęło się 1 listopada, to Polonia dokonała już dwóch transferów. W przyszłym sezonie barwy Polonii Bydgoszcz będzie reprezentował Vadim Tarasenko. Rosjanin był jednym z najskuteczniejszych zawodników 1. Ligi Żużlowej w minionym sezonie. Zanotował piątą średnią – 10,50 pkt./mecz, 2,146 pkt./bieg. Tarasenko w sezonie 2020 reprezentował barwy Wilków Krosno, z którymi wywalczył awans do 1. ligi, startował także jako „gość” Lokomotivu Daugavpils. – Mieszkam w Bydgoszczy już sporo lat i czuję się tu, jak w domu – mówił chwilę po podpisaniu kontraktu. – Tor mi odpowiada. Widać było, że nasze motocykle bardzo dobrze tutaj się spisują i dobrze odczytujemy ścieżki, co przynosiło efekt.

Kolejnym wzmocnieniem klubu ze Sportowej jest Adrian Gała. Żużlowiec przenosi się do Bydgoszczy ze Startu Gniezno. W minionym sezonie zdobywał średnio 7,54 pkt./mecz. – Jest to dla mnie nowe wyzwanie i bardzo się cieszę. Pełne przygotowania do nowego sezonu rozpoczynam 1 grudnia. Teraz przede mną sporo spraw organizacyjnych – komentuje zawodnik. 

 

Redaktor LuPa

Redaktor LuPa Autor

ByWalec