Aktualności 28 sie 08:53 | mk
Na planie „Miasta”. Wystawa na placu Teatralnym

fot. Anna Kopeć

Kulisy powstawania filmu Marcina Sautera uwieczniają zdjęcia, których wybór można zobaczyć na placu Teatralnym. Ekspozycję otwarto w ramach trwającego Festiwalu Filmowego „Przeźrocza”.

„Miasto”, kryminał z pogranicza jawy i snu, to reżyserski debiut uznanego operatora i fotografika, bydgoszczanina Marcina Sautera. W rolach głównych wystąpili Bartłomiej Topa i Karolina Gruszka, partnerowali im Robert Więckiewicz i Stanisław Tym. Wszystkie zdjęcia do produkcji zrealizowano w Bydgoszczy, będącej tytułowym „miastem”.  

Wystawa na placu Teatralnym prezentuje fotografie „zza kulis” powstawania obrazu: pracę filmowców i bydgoszczan, którzy włączyli się w to przedsięwziecie.

Marcin Sauter za zaangażowanie w tworzenie filmu i za wystawę dziękował prezydentowi Rafałowi Bruskiemu, urzędowi miasta, prezesowi Stowarzyszenia „KolorOFFon” Krzysztofowi Nowickiemu, Miejskiemu Centrum Kultury w Bydgoszczy. – Bez nich ten film by nie powstał – podkreślił.

Czytaj także: Robert Więckiewicz: Film „Miasto” to list miłosny do Bydgoszczy

O inicjatywach bydgoskiego środowiska filmowego, w tym licznych festiwalach, mówił Remigiusz Zawadzki z MCK. – Mamy tu znakomitych, bardzo kreatywnych twórców filmowych, wokół których skupiają się całe środowiska: Marcin Sauter, Maciej Cuske, Bydgoska Kronika Filmowa, Stowarzyszenie KolorOFFon, działania Fundacji „Czarny Karzeł”…  – wymieniał. – Mamy tutaj inwestorów w kino; kolejni młodzi twórcy, ale też ci utytułowani przygotowują swoje projekty z Bydgoszczą w roli głównej i z ludźmi z Bydgoszczy – dodał.

O promocyjnych walorach bydgoskich produkcji przypomniał prezydent Bruski. – Chcemy, żeby obraz naszego miasta był uwieczniany w produkcjach filmowych. Ten kierunek będziemy wspierać – powiedział.

Na wystawie znalazły się zdjęcia Dariusza Gackowskiego, Mai Markowskiej, Marcina Szpaka i  Marcina Sautera. Będzie dostępna do 14 września.

Zdjęcia: Anna Kopeć

Więcej fotografii w galerii poniżej.

mk Autor