Bielawy 12 paź 19:52 | mk
Budowa ulic na potrzeby Akademii Muzycznej. W środę spotkanie konsultacyjne

Wizualizacja nowego gmachu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, mat. Urzędu Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

Do końca października trwają konsultacje w sprawie budowy ulicy między Gdańską a Kamienną. W środę (13 października) szczegoły dotyczące koncepcji budowy będzie można poznać podczas spotkania konsultacyjnego online.

Przetarg na budowę nowej siedziby Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego jest w toku. Aktualnie uczelnia prowadzi działalność w ośmiu budynkach. Po ukończeniu inwestycji będzie dysponować nowoczesnym kampusem na osiedlu Bielawy, na terenie o pow. trzech hektarów pomiędzy ulicą Kamienną i Chodkiewicza. Centralnym punktem akademickiego miasteczka będzie ośmiokondygnacyjny, przeszklony gmach, który pomieści m.in. cztery sale koncertowe: symfoniczną, kameralną, teatralno-operową i organową, a także sale dydaktyczne i dom studenta.

Miasto, które przekazało teren pod inwestycję, przygotowuje się do budowy nowych ulic do obsługi kampusu. Mają powstać pomiędzy ul. Gdańską a Kamienną.

Konsultacje w sprawie nowego układu drogowego trwają do 31 października. Mieszkańcy mogą wypełnić formularz on-line na stronie www.bydgoszcz.pl/akademia lub zgłosić uwagi w formie papierowej. W środę (13 października) o godzinie 16.00 na profilu Bydgoskie Konsultacje na Facebooku odbędzie się spotkanie konsutlacyjne. Urzędnicy zachęcają do wcześniejszego przesyłania pytań na adres: konsultacje@um.bydgoszcz.pl.

Można skorzystać także z dyżuru konsultacyjnego, zaplanowanego na 25 października, od 10.00 do 12.00 w siedzibie ZDMIKP przy ul. Toruńskiej 174A  - po wcześniejszym umówieniu.

Tak koncepcję nowych ulic opisuje Miasto w swoim oficjalnym serwisie:

Nowoprojektowany układ drogowy mają tworzyć dwie nowe ulice. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zostały one zapisane pod symbolami:• 14.KD-D - prosta ulica o długości prawie 180 metrów ma zapewnić połączenie terenu Akademii z ulicą Gdańską.• 17.KD-D - ulica o łamanym przebiegu i łącznej długości około 500 metrów mazapewni ćbezpośrednią obsługę terenu przylegającego do Akademii, a także połączenie z ulicą Kamienną.Mają to być ulice kategorii gminnej i klasy funkcjonalnej dojazdowej. Wzdłuż obu ulic planowane są zatoki do parkowania (prostopadłego względem, miejsca postojowe z kostki). Do oświetlenia wybrano ozdobne latarnie typu „bydgoskiego”, z herbem i pastorałem oraz kloszowymi oprawami. Przewidziano nasadzenie pojedynczych szpalerów drz osi jezdni). Na Kamiennej zaplanowano prawoskręt dla pojazdów wjeżdżających na nową ulicę. Wyjazd na Kamienną możliwy ma być tylko w prawą stronę. Przebudowane zostaną krótkie odcinki istniejących chodników i dróg rowerowych wzdłuż ul. Kamiennej. Uwzględniając prestiżowy charakter przyszłej ulicy przy kampusie  projektant zaproponował zróżnicowanie materiałów nawierzchniowych, podkreślających odmienne funkcje poszczególnych elementów ulicy (jezdnie bitumiczne, opaski z kostki płukanej, chodniki z płyt betonowych, drogi rowerowe bitumiczneew wzdłuż obu projektowanych ulic. Drzewa będą wkomponowane w pasy parkingowe, które specjalnie w tym celu podzielono na segmenty.

Nowy kampus Akademii Muzycznej ma powstać do końca 2023 roku. Inwestycja będzie kosztowała blisko 300 mln zł i w całości zostanie sfinansowana z budżetu Ministerstwa Kultury.

mk Autor