Błonie 24 wrz 13:28 | kp
Grażyna Kufel patronką ronda na Błoniu. Tak zdecydowali radni

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Skrzyżowaniu o ruchu okrężnym u zbiegu ulic Stawowej, Broniewskiego oraz Władysława IV będzie nosić imię Grażyny Kufel – bydgoskiej radnej, która zmarła 16 maja 2017 roku.

Nowe rondo za blisko 2 mln zł zostało oddane do użytku z początkiem 2020 roku. Już w lutym do zespołu ds. nazewnictwa wpłynął wniosek o nadanie mu imienia Grażyny Kufel. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej pozytywnie zaopiniował tę propozycję. W środę (23 września) na sesji Rady Miasta radni jednogłośnie zdecydowali – Grażyna Kufel będzie patronką ronda na Błoniu.

Nowa patronka była rodowitą bydgoszczanką, radną Rady Miasta Bydgoszczy i aktywną społeczniczką z osiedla Błonie. Z zawodu byłą specjalistką ds. organizacji i zarządzania, absolwentka studium przy Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy. Zmarła w wieku 63 lat.

Dlaczego rondo im. Grażyny Kufel?

W uzasadnieniu merytorycznym czytamy, że Grażyna Kufel: Pracowała na rzecz ludzi i rozwoju osiedla Błonie, gdzie mieszkała przez ponad 50 lat. Przede wszystkim dała się zapamiętać, jako kobieta o duszy społecznika. Wspierała osoby z problemami. Organizowała dla nich pomoc prawną oraz zbiórki odzieży i żywności. Inicjowała spotkania dla mieszkańców o tematyce bezpieczeństwa na osiedlu. Dzięki jej zaangażowaniu oraz wsparciu różnych środowisk i podmiotów decyzyjnych, na osiedlu Błonie powstało wiele inwestycji, m.in. basen „Czwórka” przy ul. Stawowej, którego została „matką chrzestną”, czy świetlica środowiskowa przy ul. Broniewskiego.

Potrafiła przekonać do swoich pomysłów. Świadczą o tym m.in. zrealizowane zadania w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego: plac zabaw, nowe miejsca parkingowe i monitoring. Pani Grażyna Kufel angażowała się w życie kulturalne i sportowe osiedla. Była organizatorem wielu imprez, aktywnie pomagała przy innych. Były to m.in.: „Festyn Ekologiczny”, „Dzień Dziecka”, „Muzyczne Błonie”, „Wakacyjny Plac Zabaw”, „Zakończenie Lata”, „Mistrzostwa Błonia w tenisie ziemnym”, „Bieg Niepodległości”, „Mikołajki”, „Spotkanie Opłatkowe”.

fot. UMB

W 2013 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Otrzymała także Medal Prezydenta Bydgoszczy za szczególne zasługi dla miasta, medal 120-lecia Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz tytuły: Zasłużonego Działacza Ruchu Społecznego i Wolontariusza Roku 2014.

Na podstawie: Urząd Miasta Bydgoszczy

kp Autor