Kapuściska 5 lis 2019 | mk
„Piąta fala” na Kapuściskach już otwarta [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Pływalnia przy V Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy (ul. Szarych Szeregów) jest już czynna. W otwarciu uczestniczyli prezydent Rafał Bruski, przedstawiciele Rady Miasta i Rady Osiedla, nauczyciele i uczniowie.

Basen w godzinach pracy szkoły będzie służył uczniom placówki, a popołudniami i w weekendy - wszystkim mieszkańcom.

fot. Anna Kopeć

– Oddajemy go później, niż przewidywaliśmy, ale już o tym zapomnijmy. Cieszę się, że basen jest piękny, na osiedlu, gdzie brakowało tego typu obiektu – mówił prezydent Rafał Bruski. Dodał, że budynek został objęty 7-letnią gwarancją.

– To obiekt przyszkolny, dlatego przygotowaliśmy dodatkowe atrakcje, żebyśmy oprócz tego, co jest najważniejsze na basenie, czyli pływania, mogli realizować też zadania dydaktyczne – mówił dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego Leszek Siekierski.

W planach są wystawy prac malarskich i literackich m.in. rodziców i byłych uczniów szkoły. Zostanie też uczczony patron, kompozytor Ignacy Jan Paderewski: na pływalni, prawdopodobnie w niedziele, w godz. 19.00-20.00, będzie rozbrzmiewać muzyka klasyczna.

Dyrektor zapowiadał też działania społeczne. W wyznaczone dni ratownicy będą udzielać porad dotyczących zasad pierwszej pomocy przedmedycznej.

W nocy z 15 na 16 listopada mieszkańcy są zaproszeni także na „noc basenu” - od godz. 19.00 do 2.00 w nocy. W tym czasie osoby poniżej 18. roku życia mogą wejść na basen jedynie z opiekunami. Jeśli inicjatywa spotka się z zainteresowaniem, nocne pływanie będzie możliwe również w lutym.

W budynku „Piątej fali” mieszkańcy Kapuścisk znajdą m.in. 6-torowy basen (25 na 12,5 m), nieckę rekreacyjną, dwie niecki jacuzzi, brodzik dla najmłodszych z grzybkiem wodnym i 50-metrową zjeżdżalnię. Skorzystają tu m.in. z atrakcji takich jak sztuczna rzeka, zatoka sztucznej fali, masaż karku, gejzer.

fot. Anna Kopeć

Obiekt został wyposażony w trybuny na 105 miejsc i siedziska dla zawodników i trenerów (48 miejsc), szatnie, sanitariaty, dwie fińskie sauny (po 9 miejsc, jedna dla kobiet, druga dla mężczyzn) z natryskami schładzającymi. Na piętrze znajdują się sala do fitness, siłownia, przebieralnie, pomieszczenia trenerów i gospodarcze. Wokół budynku powstały miejsca parkingowe, zagospodarowana została zieleń.

fot. Anna Kopeć

Basen będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 16.00–21.30 (ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem), w sobotę i niedzielę: 8.00–20.30 (ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem).

Ceny biletów wynoszą: normalny – 15 zł, ulgowy – 10 zł (przysługuje uczniom bydgoskich szkół za okazaniem legitymacji szkolnej), Bydgoska Rodzina 3+ – 7,5 zł, seniorzy – 7,5 zł.

fot. Anna Kopeć

Budowa pochłonęła 24 miliony złotych. Termin udostępnienia obiektu był przekładany z powodu problemów, m.in. z przeciekającą jedną z niecek basenowych. Prezydent Bruski zapowiedział, że za opóźnienia miasto będzie wyciągać wobec wykonawcy konsekwencje finansowe.

Pływacy do wody na „Piątej fali” weszli we wtorek po 16.00. Pierwsze sto osób korzysta z darmowych wejściówek i otrzymuje od miasta pamątkowe gadżety.

Więcej zdjęć w galerii poniżej. 

mk Autor