Nowy Fordon 30 wrz 18:53 | mk
Dwa defibrylatory trafią do Fordonu

fot. Anna Kopeć, archiwum

Zakup defibrylatorów realizuje miasto w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. Urządzenia zostanie zamontowane w kompleksie sportowym przy ul. Piwnika Ponurego i w wozie strażaków OSP Fordon.

Miasto właśnie rozstrzygnęło przetarg na dostawę dwóch półautomatycznych defibrylatorów z analizą rytmu serca, z możliwością pracy w trybie dla dorosłych i dla dzieci. Wykonawca na montaż urządzeń będzie miał czas do końca października.

O zakupie dwóch defirbrylatorów dla Fordonu zdecydowali mieszkańcy w ubiegłorcznej edycji BBO. Na ten projekt zagłosowało blisko 400 osób.

Również w oparciu o budżet obywatelski zakupiono aż 18 defibrylatorów rozlokowanych na Szwederowie. Urządzenie znajadują się w szkołach, supermarketach, na targowiskach, w kościołach. Lista lokalizacja na Szwederowie jest dostępna tutaj.

- Urządzenia posiadają interfejs graficzny z podświetlanymi ikonami, które w trakcie użytku wspierają i instruują osobę prowadzącą czynności ratownicze - czytamy na stronie miasta.

Defibrylator oddziałuje na mięsień sercowy impulsem/ impulsami prądu o odpowiednio dużej energii. Ma to wytłumić chaotyczne impulsy elektryczne przepływające przez serce i umożliwić mu powrót do normalnej, regularnej pracy.

Na projekty zaproponowane przez mieszkańców w bieżącej edycji BBO będziemy głosować w listopadzie. Tegoroczna pula wynosi 16 mln złotych.

mk Autor