Stary Fordon 20 gru 2017 | Redaktor
„Dobrym wejdź, lepszym wyjdź” na murze fordońskiego więzienia

materiały Urzędu Miasta Bydgoszczy

W przyszłym roku na murze zakładu karnego w Fordonie powstanie mural. Na elewacji więzienia pojawi się m.in. łacińska sentencja „bonus intra, melior exi”, czyli „dobrym wejdź, lepszym wyjdź.”

Do konkursu na nowy mural zgłosiło się dziewiętnaście podmiotów. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektowanie muralu, którego kompozycja, ze względu na lokalizację w historycznej dzielnicy miasta, podkreślać będzie charakter miejsca oraz nawiązywać do historycznej architektury. Komisja konkursowa wybrała projekt pt. „Brama/Gate” Tomasza Pobiedzińskiego z Poznania. - Projekt został doceniony przez jurorów za to, że wykorzystując konwencję malarstwa iluzjonistycznego, w sposób subtelny, nieprzegadany zmienia panoramę od strony rzeki. Pusta, płaska powierzchnia ściany Zakłady Karnego zmienia się w architektoniczną bramę, nawiązującą stylem do budowli antycznych – czytamy na oficjalnej stronie bydgoskiego magistratu.

Forma bramy ma swoją symbolikę – zaprasza do wnętrza miasta, do jego poznania, do doznawania nowych wrażeń i zdobywania doświadczeń. Łacińska sentencja na fryzie niesie dodatkową treść: „bonus intra, melior exi”, czyli „dobrym wejdź, lepszym wyjdź.”

Mural zostanie wykonany na elewacji fordońskiego zakładu karnego od strony rzeki między kwietniem a czerwcem przyszłego roku.

Projekt muralu / materiału Urzędu Miasta Bydgoszczy
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor