Bydgoszcz Dzisiaj 18:07 | Redaktor
Bydgoszcz uczciła 679. urodziny – wyróżnienia, muzyka i podziękowania dla zasłużonych

fot. bydgoszcz.pl

Uroczysta sesja Rady Miasta w Miejskim Centrum Kultury była centralnym punktem obchodów 679. rocznicy nadania Bydgoszczy praw miejskich. W wydarzeniu połączono elementy muzyczne, historyczne oraz wyróżnienia dla osób i instytucji, które swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju miasta.

16 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Bydgoszczy, która upamiętniła 679. rocznicę nadania miastu praw miejskich. W trakcie wydarzenia wręczono wyróżnienia przyznawane osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta. Oprawę artystyczną zapewniły m.in. Chór Dziecięcy „Rubinki” oraz Dziecięca Orkiestra Recyklingowa „Beatgoszcz”.

Sesję otworzyła Przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska, po czym głos zabrał prezydent Rafał Bruski. - Z upływem lat Bydgoszcz rozwija się i pięknieje, czerpiąc z entuzjazmu i energii swoich mieszkanek i mieszkańców. Dzisiejsza urodzinowa sesja to doskonała okazja, by nagrodzić tych, którzy w szczególny sposób podnieśli znaczenie Bydgoszczy na arenie krajowej lub międzynarodowej oraz uczynili miasto atrakcyjniejszym i bardziej przyjaznym dla gości i mieszkańców. Do silnych stron naszego miasta możemy zaliczyć m.in. silną gospodarkę, wspieraną przez bydgoskie szkoły i uczelnie, która funkcjonuje na międzynarodowych rynkach, skutecznie konkurując i współpracując z największymi firmami. Drugi bardzo silny obszar w Bydgoszczy to wojskowość. Jesteśmy drugim co do wielkości garnizonem w wojsku polskim i stolicą NATO w Polsce. Bydgoszcz jest także silnym ośrodkiem kulturalnym ze wspaniałymi instytucjami i uczuleniami, doceniana m.in. w obszarze muzyki. Niedawno zdobyliśmy zaszczytny tytuł Miasta Kreatywnego Muzyki. W minionym roku obchodziliśmy 20. rocznica powstania pierwszej jednostki NATO w Bydgoszczy. To były bardzo silne bodźce rozwojowe, zarówno dla całego kraju, jak i dla Bydgoszczy. Setki projektów inwestycyjnych i społecznych zmieniają nasze miasto nieustannie. W każdym działaniu i sukcesie miasta najważniejsi są ludzie. W duchu wdzięczności za 679 lat Bydgoszczy, w tym wyjątkowym dniu naszego wspólnego święta, życzę nam wszystkim kolejnych wyzwań, zrealizowanych planów i sukcesów - mówił prezydent.

W trakcie obchodów wręczono Laur Andrzeja Szwalbego, który w tym roku trafił do profesora Janusza Staneckiego – chórmistrza i dyrygenta, związanego z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy oraz animatora wielu wydarzeń kulturalnych. Laur Mariana Rejewskiego, przyznawany za wybitne osiągnięcia do 40. roku życia, odebrał producent muzyczny Marcin Pawłowski „Pawbeats”.
Uhonorowano również laureatów Nagród Prezydenta Miasta oraz przyznano stypendia dla młodych naukowców, studentów i artystów. Wyróżniono także autorów prac naukowych poświęconych Bydgoszczy, a także licencjackich, czy inżynieryjskich.

Wśród szczególnych wyróżnień znalazły się Medale Kazimierza Wielkiego dla najbardziej zasłużonych dla miasta. W tym roku medal zbiorowy otrzymały Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina oraz Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie”. Indywidualne odznaczenia odebrali Dorota Kempka i Adam Jaworski.

Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy, oprac. kt

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor
-->