Camerimage 21 gru 2017 | Redaktor
Bydgoszcz straci Camerimage? Toruń chce zbudować centrum dla festiwalu

Prezes Fundacji Tumult Marek Żydowicz, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i prezydent Torunia Michał Zaleski / fot. MKiDN

Toruń chce zbudować Centrum Festiwalowo-Kongresowe Camerimage. List intencyjny w tej sprawie podpisali w środę (20.12) wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz prezes Fundacji Tumult Marek Żydowicz.

Spotkanie miało miejsce 20 grudnia 2017 roku w Warszawie. W liście intencyjnym sygnatariusze wskazują na możliwość realizacji w Toruniu kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage, po tym jak w pobliżu Jordanek powstanie wielofunkcyjne Centrum Festiwalowo-Kongresowe.

Wicepremier Piotr Gliński zadeklarował akceptację działań zmierzających do utworzenia Centrum Festiwalowo-Kongresowego, a także w miarę możliwości utworzenia tam państwowej instytucji kultury oraz ocenę możliwości wsparcia inwestycji, szczególnie przy udziale środków unijnych.

Prezydent Torunia Michał Zaleski zadeklarował w imieniu miasta podjęcie się roli inwestora Centrum Festiwalowo-Kongresowego, doprowadzenia do udziału finansowego Miasta Toruń w inwestycji, prowadzenie w porozumienia z pozostałymi sygnatariuszami prac przygotowawczych dla inwestycji i zapewnienie rezerwacji ok. 7000 m2 gruntu w lokalizacji Jordanek na cel budowy centrum.

Ze strony prezesa Fundacji Tumult Marka Żydowicza w liście intencyjnym zapisana została deklaracja udzielenia prawa do marki Camerimage do nazwy nadanej Centrum Festiwalowo-Kongresowemu oraz organizowanie w obiekcie Festiwalu Camerimage, promowanie Centrum w Polsce i za granicą, podjęcie skutecznych starań o zdobycie funduszy na tę inwestycję oraz wniesienie do inwestycji cesji do umowy na projekt architektoniczny Centrum Festiwalowo-Kongresowego istniejącej już koncepcji Camerimage Łódź Center wraz ze zgodą architekta na dostosowanie projektu do potrzeb inwestycji w Toruniu.

Podpisany w środę list intencyjny jest wstępną deklaracją. Ewentualne kolejne zobowiązania będą zawierane w odrębnych dokumentach.

źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor