Dom i ogród 21 sie 2020 | kd
Gorąco w domu? Włącz kaloryfer

Upały za oknem coraz bardziej potrafią dokuczyć. Najlepszą metodą na ochłodzenie jest włączenie klimatyzatora. Jednak nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. W Polsce trwa próba rozwiązania tego problemu.

Gdy upał za oknem, to również w domu robi się duszno. Szukamy wtedy możliwości schłodzenia ciała, choćby przez chwilę. Stanie przy otwartej lodówce nie jest dobrym rozwiązaniem, nawet jeśli nie stać nas na klimatyzator. 

Na całym świecie, również i w  Polsce prowadzone są testy nad dostarczaniem schłodzonego powietrza poprzez kaloryfery. W zimę dostarczają nam ciepło, a latem powinny dostarczać chłód. To byłby najbardziej ekologiczny i tani sposób na chłód w mieszkaniu.

Taki system działa już w Zielonej Górze.

Od 2015 r. elektrociepłownia jest dostawcą chłodu wytwarzanego w agregatach sorpcyjnych instalowanych u naszych odbiorców ciepła. Woda lodowa rozprowadzana jest po budynku za pomocą urządzeń odbiorczych np. klimakonwektorów i w ten sposób schładza powietrze w pomieszczeniach. Agregaty wytwarzają wodę lodową z wody sieciowej dostarczanej do odbiorcy w zimie na potrzeby ogrzewania, a w lecie na potrzeby chłodzenia obiektów - opisuje PGE Energia Ciepła z Grupy PGE.

Taki system jest również bardzo ekologiczny. Według  raportu ONZ rezygnacja z klimatyzatorów na rzecz ekologicznych form chłodzenia, w tym głównie trójgeneracji zmniejszyłaby emisję gazów cieplarnianych o 460 mld ton w najbliższych 40 latach, czyli średnio o aż 11,5 mld tony rocznie.

 

Inf. Businessinsider.com

kd Autor