Film 3 kwi 2019 | Redaktor
Animowana ośmiornica powraca. Wkrótce „Animocje” [WIDEO]

Podczas festiwalu będzie można zobaczyć m.in. produkcję „To niezwykłe ciasto!” (reż. Marc James Roels & Emma De Swaef)/materiały MCK

O nagrody powalczą w Bydgoszczy twórcy filmów z całego świata. Już w najbliższą niedzielę (7 kwietnia) rozpocznie się Festiwal Filmów Animowanych „Animocje”.

Zorganizowana przez Miejskie Centrum Kultury impreza potrwa pięć dni (7-13 kwietnia). O tytuł Grand Prix 9. międzynarodowego konkursu rywalizować będzie 39 animacji krótkometrażowych, m.in. z z Chorwacji, Argentyny, Japonii, Gruzji, Izraela, Iranu, Serbii, Singapuru czy Estonii.

Filmy powalczą o nagrody w czterech kategoriach: Grand Prix, Najlepszy Film Polski, Najlepszy Film dla Dzieci, Nagroda Publiczności.

23 filmy, które nie weszły do konkursu głównego, wystartują w przedfestiwalowej Do-grywce (4-5 kwietnia), a obraz z największą liczbą głosów publiczności dołączy do rywalizacji konkursu międzynarodowego.

Festiwal Animacji jako jedyny w Polsce od 2014 r. przyznaje nagrodę za szczególne osiągnięcia w dubbingu. W tym roku do grona wyróżnionych dołączy Anna Apostolakis-Gluzińska, która ma na swoim koncie ponad 500 ról w animacjach, grach, serialach i filmach fabularnych. Widzom znana jest z ról dubbingowych w „Shreku”, „Epoce lodowcowej” czy „Harrym Potterze”. Z laureatką będzie można spotkać się 8 kwietnia o godz. 18.00 w Szpulce w MCK.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu będzie miała miejsce polska premiera filmu „Szwajcar Chris” z serii animowanego dokumentu w reżyserii Anji Kofmel (8 kwietnia, godz. 20.00). Film przenosi nas do 1992 roku. Reżyserka próbuje rozwikłać tajemnice śmierci szwajcarskiego dziennikarza, który został zamordowany w trakcie konfliktów jugosłowiańskich.

kadr z filmu „Szwajcar Chris”/materiały MCK

Do obejrzenia w kinie Orzeł w MCK-u będą również m.in. „Dom wilka” (reż. Cristóbal León, Joaquin Cociña) oraz pełnometrażowy film „To niezwykłe ciasto!” i „Oh Willy” (reż. Marc James Roels i Emma De Swaef).

Festiwal to nie tylko filmowe pokazy - to także warsztaty, wystawy oraz spotkaniami z twórcami. W tym roku organizatorzy przygotowali m.in. warsztaty z animacji rysunkowej „kinoMANUAL” prowadzone przez Agę Jarząb i Macieja Bączyka. Z kolei Natalia Dziedzin wraz z Andrzejem Poprostu pokażą, jak stworzyć animowany „Mural w moście”. Organizatorzy zapraszają również na warsztat animacji poklatkowej „Bajka u Lemary” Karoliny Rosińskiej i Marcina Kwidzyńskiego. Festiwalowi towarzyszyć będzie także wystawa prac Kajetana Obarskiego „Kiszkiloszki i inne kielbaski”.

W ramach spotkań z twórami widzowie porozmawiają m.in. z reżyser filmu „Seder-Masochism” oraz twórcą produkcji „Ruben Brandt, kolekcjoner”. Dla dzieci i rodziców organizatorzy przygotowali spotkanie z twórcami gier.

materiały MCK

Ogłoszenie wyników, a tym samym zakończenie filmowego konkursu, odbędzie się 13 kwietnia o godz. 19.30. Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert do filmów animowanych „Małe instrumenty”.

Główne wydarzenia festiwalowe będą odbywać się w Miejskim Centrum Kultury (ul. Marcinkowskiego 12), w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej i klubie Mózg. Bilety na pokazy konkursu międzynarodowego kosztują 5 złotych, na pokazy specjalne filmów pełno- i krótkometrażowych - 10 złotych. Karnet  na wszystkie wydarzenia poza warsztatami i spektaklem Teatru Improwizowanego wymyWammy - 60 złotych.

Szczegółowe informacje o festiwalu oraz cały harmonogram dostępny na www.animocje.pl.

sw

 

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor