Finanse 18 maj 12:05 | kd
Pięć tysięcy Polaków dostanie po 1300 zł za nic. Rusza dwuletni program testowy

Po Finlandii i Niemczech Polska będzie kolejnym krajem w którym odbędzie się pilotażowy program testowy pensji bezwarunkowej.

Pięć tysięcy osób otrzymywać będzie co miesiąc pensję w wysokości 1300 zł. Wypłata pensji nie powoduje konieczności rezygnacji z żadnych środków socjalnych dotychczas otrzymywanych przez daną osobę. Nie ważny jest również status społeczny ani socjalny takiej osoby. Może to być osoba bezrobotna, ale także dobrze sytuowany biznesmen. Stąd pojęcie bezwarunkowości wypłaty pensji.

Bezwarunkowy dochód podstawowy będzie testowany w Polsce. Eksperyment odbędzie się w północnych gminach naszego kraju leżących przy granicy z Rosją. Przez dwa lata grupie minimum pięciu tysięcy mieszkańców będzie co miesiąc wypłacane 1300 złotych

 - napisał na Twitterze dziennikarz Marek Szymaniak.

Otrzymywanie takiej dodatkowej bezwarunkowej pensji nie zwalnia również Państwa od zapewnienia darmowej opieki zdrowotnej. 

Eksperyment odbędzie się w gminach na Warmii i Mazurach.

Obszar (na którym przeprowadzony zostanie eksperyment - przyp. red.) źle wypada pod względem dochodów, ubóstwa, aktywności gospodarczej i bezrobocia. Interwencja, jaką byłby program pilotażowy bdp, mogłaby przynieść istotny efekt. Jest to region wyludniający się, popegeerowski, mocno dotknięty przez skutki transformacji ustrojowej, ale także zamknięcia małego ruchu granicznego w 2018 r.

- poinformował dr Szlinder z Partii Razem, który będzie nadzorował eksperyment.

Jednym z pierwszych państw w którym testowano takie rozwiązanie była Finlandia, gdzie program taki przez dwa lata (od początku 2017 roku do końca 2018 roku) obejmował "próbę" 2000 losowo wybranych bezrobotnych. 


kd Autor