Finanse 7 sty 13:41 | kd
Benzyna po 5 zł. Premier zapowiada, że nastąpi to już wkrótce

W przyszłym tygodniu ogłosimy Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Zdecydowałem, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy - zapowiedział w rozmowie z Interią premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. najważniejszą decyzją ma być obniżenie podatku na paliwa do 8 procent.

W przyszłym tygodniu ogłosimy Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Bardzo ważną decyzją będzie kolejna obniżka podatków. Zdecydowałem, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy. Cena powinna spaść do około 5 zł. Pamiętajmy, że na początku grudnia 2021 r. litr kosztował już ponad 6 zł. Najpierw był pierwszy ruch, cena spadła zgodnie z zapowiedziami do ok. 5,70 zł, a teraz obniżymy ją o kolejne 60-70 groszy. To kolejne zapowiadane przez nas działanie, które ma pomóc w codzienności polskim rodzinom i polskim przedsiębiorcom. Cena paliwa przekłada się przecież na zdecydowaną większość cen

- zapowiedział premier.

Wprowadzenie nowej obniżki ma nastąpić od 1 lutego.

Obniżkę podatku VAT na paliwa wdrożymy od 1 lutego, najpierw na pół roku. Pod koniec tego okresu przeanalizujemy aktualne trendy inflacyjne

- dodał premier.

Według wstępnych wyliczeń obniżka podatku na paliwo w takiej wysokości ma skutkować stratą 3 miliardów złotych z wpływów do budżetu państwa w ciągu dwóch kwartałów.

 

 

Inf. Interia

kd Autor