Finanse 14 cze 2020 | Jarosław Aleksander
Pieniądze znikają z banków! Rośnie szara strefa

fot. pixebay

Gwałtownie rośnie obieg gotówki w systemie płatniczym. Kwiecień 2020 w porównaniu do kwietnia 2019 to wzrost o 23%. Świadczy to o ucieczce części działań ekonomicznych w kierunku szarej strefy.

Obieg gotówki w systemie wzrósł o 62 mld porównując kwiecień do kwietnia poprzedniego roku. To wzrost o 23%.

W początkowym okresie pandemii Polacy woleli zachować oszczędność w obawie o kryzys gospodarczy. Od maja obserwuje się gwałtowny wzrost obrotu gotówki. Spadły tym samym depozyty bankowe (o około 10%).

Dane NBP nie pozostawiają wątpliwości. Polacy wolą mieć gotówkę w ręku niż oszczędności w bankach. Może to mieć korzystny wpływ na same banki komercyjne. Będą one musiały uatrakcyjnić swoją ofertę depozytów. Rządowe transfery dla banków nie wystarczą by zniwelować zmianę kapitału na depozytach klientów indywidualnych i firm. 

Tendencja wzrostu obiegu gotówki wiąże się też z rozrostem szarej strefy. Poza podziemiem jakie pojawiło się np. w usługach kosmetycznych czy fryzjerskich wielu pracowników i przedsiębiorców wróciło do znanych z przeszłości metod zakamuflowanych form transferu wynagrodzeń. 

W wypowiedziach ekonomistów dominuje spokój. Takie zachwiania w czasach kryzysów są naturalne. Skala zjawiska jest jedna niepokojąca, trudno oszacować jakie będą dalsze tendencje i jaka część gotówki wymyka się systemowi fiskalnemu. 

Na podstawie: NBP/RPP

Jarosław Aleksander Autor

Katolicka Bydgoszcz