Finanse 8 cze 07:30 | Redaktor
Ponad 85 tys. aktywnych bonów w kujawsko-pomorskim [KOMUNIKAT ZUS]

fot. ilustracyjna, Pixabay

W województwie kujawsko-pomorskim na aktywację czeka ponad 135 tys. bonów. Z wykorzystaniem bonu nie trzeba się spieszyć. Można nim płacić do końca marca 2022 roku.

Do tej pory Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał już ponad 1,6 mln bonów turystycznych na kwotę blisko 1,5 mld złotych. Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego na 220,8 tys. bonów aktywowali 85,2 tys., co stanowi 39 proc. z dostępnej puli i oznacza 7 proc. wzrost aktywacji bonów w stosunku do marca tego roku. Najwięcej bonów aktywowano w województwach: śląskim - 46 proc., dolnośląskim – 42 proc., wielkopolskim – 40 proc., pomorskim oraz kujawsko-pomorskim – 39 procent.

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla rodzin oraz branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku epidemii koronawirusa. Przyznawany jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500 plus”. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i „500 plus” im się nie należy. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 złotych. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 złotych.

Bon jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce „Ogólny”. W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę „Polski Bon Turystyczny”, a następnie „Mój bon”. Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie „Rodzina 500 plus”.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Może on też służyć do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami, przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty. Do tej pory mieszkańcy naszego województwa w całości wykorzystali ponad 14,5 tys. bonów, a łączna kwota dokonanych płatności  bonami przekroczyła 17,4 mln złotych.

Bon nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze. Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Obecnie w skali kraju liczba podmiotów, które zgłosiły chęć rozliczania się bonem, przekroczyła 23,3 tys. W naszym regionie jest ich 595. Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.plwww.pot.gov.pl  oraz www.polska.travel.

Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, muszą wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Mogą to zrobić wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Aby płatności do nich trafiały, muszą podać przy rejestracji prawidłowy numer konta. Zdarza się, że niektóre numery rachunków są błędne lub zamknięte, dlatego apelujemy do przedsiębiorców, by zweryfikowali dane, które podają przy rejestracji na PUE ZUS.

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor