Ach! Co to była za firma - Chudziński & Maciejewski
Historia
2 mar 2021
| Redaktor
Dwaj młodzi kupcy, doskonale wyedukowani spotkali się w 1920 roku w Bydgoszczy i wspólnie stworzyli przedsiębiorstwo o ogólnopolskiej renomie. Zanim tak się stało zdobyli doświadczenie w handlu pracując na kierowniczych stanowiskach, Walery Chudziński w berlińskiej firmie Wertheima oraz bławatnej „Rudolf Herzog”, a Władysław Maciejewski w Manheim w firmie H. Wronkera oraz kilońskim domu handlowym „Hettlage & Lampe”.
Inne z kategorii
Nowa Wilejka: Miejsce pamięci i duchowości na wschodnich obrzeżach Wilna
Historia
1 lis 19:43
W Bydgoszczy we wrześniu 1920 roku wykupili od firmy Kiewe & Co. sklep z garderobą przy obecnym Starym Rynku 25, niedługo później stali się właścicielami kamienicy przy ul. Długiej 34, w której otworzyli hurtownię. Dążąc do stworzenia sieci sklepów nabyli w Świeciu, przy obecnym Dużym Rynku 13, od Rudolfa Conitzera dom towarowy, który pod marką Chudziński & Maciejewski otwarto 12 listopada 1921 roku.
Kupcy na tym nie poprzestali i zaraz w grudniu tegoż roku kupili parcelę przy ul. Kujawskiej 6-8 w Bydgoszczy i na miejscu dotychczasowej zabudowy wystawili budynek, w którym w grudniu 1922 roku uruchomili Fabrykę Konfekcji Męskiej „Industria” Chudziński & Maciejewski i Spółka.
Zakład wyposażyli w maszyny o napędzie elektrycznym w większości sprowadzone z zagranicy (2 maszyny do krojenia materiałów, 3 maszyny do dziurek, 32 maszyny do szycia). Szyto tu konfekcję dla mężczyzn i chłopców: garnitury letnie, zimowe, sportowe, mundurki skautowskie, ubrania płócienne dla wszystkich zawodów, raglany, płaszcze, jupy, płaszcze żakietowe
.
Dodam, że kupcy filię w Świeciu zamknęli w 1927 roku, dwa lata później opustoszały dom handlowy przejął Edward Bartel i otworzył go pod nowym szyldem w kwietniu 1929 roku.
Marka Chudziński & Maciejewski była jedną z najbardziej rozpoznawalnych w handlu artykułami bławatnymi czyli tekstylnymi w latach 20. XX wieku w Bydgoszczy.
Opracowanie: Bogna Derkowska-Kostkowska, Pracownia Dziedzictwa Kulturowego KPCK
Ilustracje z czasopism „Świat” z 1921 r. i „Tygodnik Ilustrowany” z 1923 r.